Kammarmusik i Blekinge

All Kammarmusik i länet på en plats







Hösten 2020






















Om Pro Musica

Pro Musica är en ideell förening med syfte att främja intresset i Karlshamn för olika kammarmusikgenrer.   
Alla är välkomna som medlemmar i föreningen.


Styrelsen består 2020 av:
               Ordförande:
Vice ordförande:
      Kassör:
Sekreterare:
 Ledamöter:


Adjungerad: 


 
Kerstin Hugne     e-post till Kerstin  
 Lena Larsson       
 Nils Abrahamsson
 Anders Petersson    
   
 Åsa Hansén 
 Noora Karhuluoma
 Marco Bonacci

Jan Wallin

  

Medlemmar i Pro Musica har rabatterat biljettpris även vid alla kammarmusikkonserter i Blekinge samt 10 % rabatt på Antikvariat Bode vid köp av klassiskt material.


Entrépriser:  Entré:  200:-, 
                       Medlemmar i Pro Musica: 150:-,
                       Barn och ungdom: gratis
                      
                       Gäller om inget annat anges.   
                       Glöm inte medlemskortet vid konserterna.

Medlemsavgift:       150 kr/år  ungdom/studerande 20 kr/år     
                                 OBS!  Bankgiro: 5080-5225 eller Swisha till 1234579603

Ange namn, adress, tel & e-postadress eller lös vid konsertentrén.




Kalendarium 1993 - 2020


 

2020


24/5

18.00

MSO Kompakt "Die schöne Monat Mai"    INSTÄLLT

Karlshamns Konsthall

26/4

18.00

Selmas samlade vrede - Görel Crona o Duo Cantilena  INSTÄLLT

Karlshamns Konsthall

7/3

18.00

Händel - "The Messiah"

Carl Gustafs kyrka

29/2

18.00

Mozart i Asarum

Asarums kyrka

15/2

19.00

Emil Ernebro / Filip Jers

Lokstallarna

26/1

18.00

Ensemble (A)muse

Karlshamns Konsthall



2019


6/7

18.00

Lyckå kammarmusikfestival

Carl Gustafs kyrka

7/4

18.00

Duo B!z´art

Lokstallarna

16/3

19.00

"Fredag hela veckan" med Divine

Lokstallarna

16/2

18.00

Viva Vivaldi

Lokstallarna

27/1

18.00

Glödande Passion, Kraft, Längtan, Vemod - Weurlander & Pomona String Quartet

Lokstallarna







2018


30/12

19.00

Nyårskonsert

Carl Gustafs kyrka

17/11

19.00

Tribute to Benny Goodman & ”The golden era of Swing”

Lokstallarna

11/11

18.00

Soumi Elää!

Lokstallarna

19/10

19.00

Concert Fantastic

Lokstallarna

6/10


Kulturnatten x 2


30/9

18.00

The Nordic Baroque Band

Lokstallarna

9/9

18.00

Shakespeare och minnet av Romeo - Musica Vitae

Lokstallarna

27/5

18.00

Uti vår hage

Tjärö

15/4

18.00

Världsmusik i Karlshamn - Öst och väst

Lokstallarna

10/3

18.00

Pollux - Wind Quintet

Lokstallarna

4/2

18.00

Dahlkvistkvartetten

Väggaskolan



2017


30/12 

19.00

Nyårskonsert

Carl Gustafs kyrka

26/11 

18.00

Solistpristurné med Sebastian Stevensson & vänner

Lokstallarna

14/10   

19.00

Hungriga hjärtan

Lokstallarna

7/10   

22.00

Slagverksduon Spogardh & Berg

Carl Gustafs kyrka

29/9

19.00

EEKK - Eric Ericsons kammarkör

Bräkne-Hoby ky

3/9    

18.00

WPB - 150 år

Lokstallarna

23/4

18.00

Pictures - Marianna Shirinyan

Carl Gustafs kyrka

22/4

19.00

Spring is here

Lokstallarna

12/3

18.00

(Con-) Fuse

Lokstallarna

12/2

17.00

Danzas - Öystein Baadsvik o Rena Hashimoto

Lokstallarna

11/2

11.00

Gosedjurskonsert

Lokstallarna

28//1

19.00

Bob & Co - julia Ljungström o Jonas Castell

Lokstallarna



2016


30/12

19.00

Nyårskonsert

Carl Gustafs kyrka

20/11

17.00

Kungsbacka Pianotrio

Carl Gustafs kyrka

13/11

17.00

Lilla Akademien

Lokstallarna

23/10

17.00

Worst of Emil and Peter

Lokstallarna

1/10

22.00

Kulturnatten - Simaz Chirak -piano

Carl Gustafs kyrka

25/9

18.00

Monsieur Erik Satie - gymnopedist

Lokstallarna

10/9

19.00

Stina Ekblad med kammartrio

Lokstallarna

3/9

19.00

Kiss your darlings - Lise Hummel & Gertrud Stenung

Lokstallarna

10/4

18.00

Spännande möte - SeLest

Carl Gustafs kyrka

2/4

19.00

Var blev ni av? - En Svensk Hund

Lokstallarna

13/3

15.00

Flygelfrossa - Jesper Olsson och elever

Lokstallarna

19/2

19.00

Mozart i stan

Lokstallarna

14/2

17.00

Carion - lekfulla träblåsare

Lokstallarna

24/1

17.00

Musica Vitae

Carl Gustafs kyrka

1/1

17.00

Nyårskonsert

Lokstallarna



2015


29/4

19.00

Peter Jablonski

Carl Gustafs kyrka

12/4

18.00

Karin Thulemark & Ulrich Staerk

Lokstallarna

22/3

17.00

Matteuspassionen

Carl Gustafs kyrka

1/3

17.00

Årstiderne

Lokstallarna

28/2

11.00

Vindla String Quartet & Helena Hagström

Lokstallarna

15/2

17.00

Duo Corda

Lokstallarna

25/1

17.00

Mästare med klass

Lokstallarna

1/1

17.00

Nyårskonsert

Lokstallarna







2014


13/4

18.00

Duo Carr Quennerstedt

Asarums Kyrka

23/3

17.00

Mattias Jacobsson & Ernö Kállai

Carl Gustafs kyrka

2/3

17.00

Graffiti Classics

Lokstallarna

8/2

13.00

Flygelfrossa - Carl Petersson

Lokstallarna

19/1

17.00

Gilles Apap & Musica Vitae

Lokstallarna

1/1

17.00

Nyårskonsert m bl a Martina Dike

Lokstallarna



2013


30/11

17.00

New Zealand String Quartet

Carl Gustafs kyrka

3/11

17.00

Duo Con Amore

Lokstallarna

20/10

16.00

Karlshamns Musiksällskap, Per Dunsö & Barnkör från Musikskolan

Lokstallarna

5/10

21.30

Karlshamn Wind Ensemble

Carl Gustafs kyrka

20/9

19.30

Jan Lundgren & Jacques Werup

Lokstallarna

14/4

18.00

Duo Naranjo-Weurlander

Lokstallarna

3/3

17.00

Fujita Piano Trio

Carl Gustafs kyrka

10/2

17.00

Jonny Axelsson & Musica Vitae

Lokstallarna







2012


25/11

17.00

duo FriBerg - Det går som en dans

Lokstallarna

10/11

19.00

Staffan Mårtensson trio & Eric Alexander-Vincent Herring Quintett

Gourmet Grön

23/10

18.00

Carl Gustafs Motettkör m solister - Petite Messe Solenelle

Carl Gustafs kyrka

6/10

21.30

Blekinge Barock - Helt Barockt

Carl Gustafs kyrka

23/9

18.00

Paradiso Musicale - Fadern, sonen & Gudfadern

Carl Gustafs kyrka

14/4

18.00

Elna Carr, Håkan Quennerstedt

Asarums Kyrka

17/3

19.00

Göran Söllscher, Per-Arne Glorvigen

Asarums Kyrka

19/2

17.00

Julia Dahlkvist Mustonen

Carl Gustafs kyrka

29/1

17.00

Lennart Gruvstedt

Lokstallarna

22/1

18.00

Peter Jablonski

Mörrums Kyrka

1/1 

17.00

Nyårskonsert Kristina Wiman, Jonas Larsson Ensemble

Lokstallarna



2011


20/11

17.00

Blåsarkvintetten CARION

Carl Gustafs kyrka

10/11

19.30

"A new kind of dream" Själlands Symfoniorkester

Stadsteatern

23/10

7.00

Johan Wållberg - Rolf Lindblom "Barfotasånger"

Kyrkan

1/10

20.30

Stråkkvartetten Eoli    (Kulturnatten)

Carl Gustafs kyrka

18/9

18.00

Ranelid - Ullén - Carlsson "En hyllning till Jussi"

Carl Gustafs kyrka

 8/4

19.00

Karin Thulemark och Ulrich Staerk

Carl Gustafs kyrka

27/2

17.00

Lisa Fornhammar, Christian Hornef, Jenny Samuelsson

Lokstallarna

12/2

15.00

Öystein Baadsvik - tuba- Linnékvintetten

Lokstallarna

30/1 

17.00

Mats Rondin m celloelever

Asarums kyrka

1/1 

17.00

Nyårskonsert - SisBroKvartetten och Karlshamns Kammarkör m fl

Asarums  kyrka



2010


3/12

19.00

Nattens Prinsessa

Väggasalen

27/11

11.00

Celia Linde - Lill-Nisses magiska luva

Lokstallarna

31/10

17.00

Dahlkvistkvartetten

Asarums kyrka

17/10

18.00

Händels Messias

Carl Gustafs kyrka

2/10

21.30

Malin & Emil Nordén "Talande toner"

Carl Gustafs kyrka

19/9

18.00

Helge Antoni

Carl Gustafs kyrka

28/4

19.00

"Travelling with Gulliver" Duo Peter Spissky & Bjarte Eike

Lokstallarna

14/3

17.00

Musica Vitae & Emil Jonason

Asarums kyrka

23/2

10.00

  Mare Balticum - Sportlovsprogram

Lokstallarna

14/2

17.00

Tavlor på en utställning - Håkan Hardenberger & elever Musikhögskolan Malmö

Lokstallarna

31/1

17.00

Tusen och en Natt - Susanna Andersson & Francisca Skoogh

Asarums kyrka


2009



22/11

17.00

EU Chamber Orchestra - Linda Dahl Laursen

Carl Gustafs kyrka

8/11

17.00

Göran Söllcher

Asarums kyrka

24/10

18.00

Ginestrakvartetten

Lokstallarna

24/10

11.00

Hemligheter - Barnföreställning

Lokstallarna

3/10


Kulturnatten


12/9

19.00

Sven Wollter & Ensamble Mare Balticum

Väggasalen

5/4

kl. 17

Musica Vitae & Olle Steimer

Lokstallarna

15/3

kl. 18

Actores Alidos & Orlando Mascia

Lokstallarna

22/2

kl. 17

Ida Falk Winland & Matti Hirvonen

Asarums kyrka

30/1

kl. 20

Jacob Karlzon & Niklas Sivelöv - piano

Gourmet Grön,

1/1

kl. 17

Lisa Fornhammar, Johan Wållberg, Jenny Samuelsson,
Per Fastrup och Karlshamns Kammarkör

Asarums kyrka







2008


9/11

kl. 17

Hans Leygraf

Carl Gustafs kyrka

10/10

20.30

Harold Jefta, Unit & Sway Quartet

BTH Rio Grande Östra Piren

4/10

kl. 21

Karlshamns Kammarkör

BTH Delta, Östra Piren

21/9

kl. 18

Carl-Axel Dominique

Carl Gustafs kyrka

14/9

kl. 13

Rollin´ Phones

Lokstallarna

30/3

kl. 16

Lendvai Trio & Martin Sturfält

Carl Gustafs kyrka

2/3

kl. 16

Trio Stravaganti

Lokstallarna

17/2

kl. 18

Christopher Herrick

Carl Gustafs kyrka

25/1

kl. 19

Musica Vitae,  Peter Jablonski

Carl Gustafs kyrka



2007


11/11

16.00

C H Fernandi, Patrik Jablonski

Asarums kyrka

7/10

18.00

The Trio

Rest Karlmans

23/9

18.00

Svanholm Singers

Asarums kyrka

19/7

21.00

Skymningskonsert

Musikskolan

13/4

19.00

Tango för änglar

Carl Gustafs kyrka

18/3

19.00

Lilla Akademien

Kristofferkyrkan

25/2

16.00

Slowind

Carl Gustafs kyrka

21/1

16.00

Duo 2 x M

Kristofferkyrkan







2006


10/11

19.00

4 Elements

Lokstallarna

14/10

18.00

Ett spel kring Sjostakovitj

Kristofferkyrkan

29/9

19.00

Andersson & Berg Percussion Duo

Musikskolan

17/9

18.00

Lena Hoel & Staffan Scheja

Väggaskolan

7/4

19.00

Ahn pianotrio

Väggasalen

12/3

16.00

De sju timmarna i Paradiset

Kristofferkyrkan

24/2

19.00

Mozart 250 år!  Musica Vitae

Carl Gustafs kyrka

5/2

17.00

Lunds Vokalensemble

Carl Gustafs kyrka


2005



18/11


Ensemble Nordlys

Kristofferkyrkan

23/10


Mirekkvintetten

Lokstallarna

9/10


Cuarteto Latinoamericano

Kristofferkyrkan

18/9


Trio Fatale

Kristofferkyrkan

21/7


Skymningskonsert

Musikskolan

13/3  

16.00

Solistprisvinnaren              Johan Bridger, Patrick Raab

Carl Gustafs kyrka

26/2  

16.00

Top of Europé  Två celli och ett piano

Kristofferkyrkan

30/1  

16.00

Yiddish´n Jazz

Kristofferkyrkan






2004



15/7    

 19.00

Annika Falk - sång, Christina Shtegman - piano 

Kristofferkyrkan

18/4    

  16.00

Jupiterensemblen 

Kristofferkyrkan

7/2      

 15.00    

Filmix med Musica Vitae 

Lokstallarna

18/1    

16.00

Vocal Six Hejdlös a capella

Lokstallarna


2003



22/3


Musica Vitae med Staffan       Mårtensson (klarinettist) och Patrik Håkansson (fagottist)

Carl Gustafs kyrka

2/3


Duncankvartetten

Kristofferkyrkan

26/1


Celia Linde (gitarr) ”Nyanser”

Carl Gustafs kyrka

5/1


J.S. Bach Juloratorium l       – 111 men Karlshamns Kammarkör, Lisa Fornhammar, Catrin Johnsson, Johan Wållberg, Johan Linderoth

Asarums kyrka

13/1 


Klarakvartetten

Kristofferkyrkan


2001



29/12

Mellandagskonsert.       

Lisa Fornhammar, koloratursopran,
Björn Stoltz, orgel

Asarums kyrka

11/11

   

Tvillingspel från Orkneyöarna,  
Wrigley Sisters

Kristofferkyrkan

28/10


Stefan Arnold, piano

Väggasalen

22/9


Huaröds Kammarorkester,    Christian Lindberg, trombon

Carl Gustafs kyrka

Juli


Skymningskonsert 

musikskolan

6/4


Trio T.G.T.T.
Jeanette Köhn, sång;
Teddy Walter, kontrabas,
Mats Bergstöm , gitarr.

Kristofferkyrkan

30/3


Musica Vitae,
Laura Vikman, Finland, violin, Lawrence Power, England, altviolin.

Carl Gustafs kyrka

27/1


La Donna Forte.        
L. Bergling, mezzosopran,
Nora Roll, viola da gamba       
Suzanne Persson, luta, teorb, barockluta

Kristofferkyrkan

6/1


La Nativité du Seigneur              
Björn Stoltz, orgel

Asarums kyrka

27/1

19.00

Svanholms Singers Unlimited

Lokstallarna