Kammarmusik i Blekinge

All Kammarmusik i länet på en plats







Pro Musica i Karlshamn har nu en egen sida

promusicakarlshamn.com 

så besök den så får du all aktuell information.
Bland annat så är höstens program redan klart.


Den här sidan kommer inte att uppdateras mer



















Kalendarium 1993 - 2020


 

2020


24/5

18.00

MSO Kompakt "Die schöne Monat Mai"    INSTÄLLT

Karlshamns Konsthall

26/4

18.00

Selmas samlade vrede - Görel Crona o Duo Cantilena  INSTÄLLT

Karlshamns Konsthall

7/3

18.00

Händel - "The Messiah"

Carl Gustafs kyrka

29/2

18.00

Mozart i Asarum

Asarums kyrka

15/2

19.00

Emil Ernebro / Filip Jers

Lokstallarna

26/1

18.00

Ensemble (A)muse

Karlshamns Konsthall



2019


6/7

18.00

Lyckå kammarmusikfestival

Carl Gustafs kyrka

7/4

18.00

Duo B!z´art

Lokstallarna

16/3

19.00

"Fredag hela veckan" med Divine

Lokstallarna

16/2

18.00

Viva Vivaldi

Lokstallarna

27/1

18.00

Glödande Passion, Kraft, Längtan, Vemod - Weurlander & Pomona String Quartet

Lokstallarna







2018


30/12

19.00

Nyårskonsert

Carl Gustafs kyrka

17/11

19.00

Tribute to Benny Goodman & ”The golden era of Swing”

Lokstallarna

11/11

18.00

Soumi Elää!

Lokstallarna

19/10

19.00

Concert Fantastic

Lokstallarna

6/10


Kulturnatten x 2


30/9

18.00

The Nordic Baroque Band

Lokstallarna

9/9

18.00

Shakespeare och minnet av Romeo - Musica Vitae

Lokstallarna

27/5

18.00

Uti vår hage

Tjärö

15/4

18.00

Världsmusik i Karlshamn - Öst och väst

Lokstallarna

10/3

18.00

Pollux - Wind Quintet

Lokstallarna

4/2

18.00

Dahlkvistkvartetten

Väggaskolan



2017


30/12 

19.00

Nyårskonsert

Carl Gustafs kyrka

26/11 

18.00

Solistpristurné med Sebastian Stevensson & vänner

Lokstallarna

14/10   

19.00

Hungriga hjärtan

Lokstallarna

7/10   

22.00

Slagverksduon Spogardh & Berg

Carl Gustafs kyrka

29/9

19.00

EEKK - Eric Ericsons kammarkör

Bräkne-Hoby ky

3/9    

18.00

WPB - 150 år

Lokstallarna

23/4

18.00

Pictures - Marianna Shirinyan

Carl Gustafs kyrka

22/4

19.00

Spring is here

Lokstallarna

12/3

18.00

(Con-) Fuse

Lokstallarna

12/2

17.00

Danzas - Öystein Baadsvik o Rena Hashimoto

Lokstallarna

11/2

11.00

Gosedjurskonsert

Lokstallarna

28//1

19.00

Bob & Co - julia Ljungström o Jonas Castell

Lokstallarna



2016


30/12

19.00

Nyårskonsert

Carl Gustafs kyrka

20/11

17.00

Kungsbacka Pianotrio

Carl Gustafs kyrka

13/11

17.00

Lilla Akademien

Lokstallarna

23/10

17.00

Worst of Emil and Peter

Lokstallarna

1/10

22.00

Kulturnatten - Simaz Chirak -piano

Carl Gustafs kyrka

25/9

18.00

Monsieur Erik Satie - gymnopedist

Lokstallarna

10/9

19.00

Stina Ekblad med kammartrio

Lokstallarna

3/9

19.00

Kiss your darlings - Lise Hummel & Gertrud Stenung

Lokstallarna

10/4

18.00

Spännande möte - SeLest

Carl Gustafs kyrka

2/4

19.00

Var blev ni av? - En Svensk Hund

Lokstallarna

13/3

15.00

Flygelfrossa - Jesper Olsson och elever

Lokstallarna

19/2

19.00

Mozart i stan

Lokstallarna

14/2

17.00

Carion - lekfulla träblåsare

Lokstallarna

24/1

17.00

Musica Vitae

Carl Gustafs kyrka

1/1

17.00

Nyårskonsert

Lokstallarna



2015


29/4

19.00

Peter Jablonski

Carl Gustafs kyrka

12/4

18.00

Karin Thulemark & Ulrich Staerk

Lokstallarna

22/3

17.00

Matteuspassionen

Carl Gustafs kyrka

1/3

17.00

Årstiderne

Lokstallarna

28/2

11.00

Vindla String Quartet & Helena Hagström

Lokstallarna

15/2

17.00

Duo Corda

Lokstallarna

25/1

17.00

Mästare med klass

Lokstallarna

1/1

17.00

Nyårskonsert

Lokstallarna







2014


13/4

18.00

Duo Carr Quennerstedt

Asarums Kyrka

23/3

17.00

Mattias Jacobsson & Ernö Kállai

Carl Gustafs kyrka

2/3

17.00

Graffiti Classics

Lokstallarna

8/2

13.00

Flygelfrossa - Carl Petersson

Lokstallarna

19/1

17.00

Gilles Apap & Musica Vitae

Lokstallarna

1/1

17.00

Nyårskonsert m bl a Martina Dike

Lokstallarna



2013


30/11

17.00

New Zealand String Quartet

Carl Gustafs kyrka

3/11

17.00

Duo Con Amore

Lokstallarna

20/10

16.00

Karlshamns Musiksällskap, Per Dunsö & Barnkör från Musikskolan

Lokstallarna

5/10

21.30

Karlshamn Wind Ensemble

Carl Gustafs kyrka

20/9

19.30

Jan Lundgren & Jacques Werup

Lokstallarna

14/4

18.00

Duo Naranjo-Weurlander

Lokstallarna

3/3

17.00

Fujita Piano Trio

Carl Gustafs kyrka

10/2

17.00

Jonny Axelsson & Musica Vitae

Lokstallarna







2012


25/11

17.00

duo FriBerg - Det går som en dans

Lokstallarna

10/11

19.00

Staffan Mårtensson trio & Eric Alexander-Vincent Herring Quintett

Gourmet Grön

23/10

18.00

Carl Gustafs Motettkör m solister - Petite Messe Solenelle

Carl Gustafs kyrka

6/10

21.30

Blekinge Barock - Helt Barockt

Carl Gustafs kyrka

23/9

18.00

Paradiso Musicale - Fadern, sonen & Gudfadern

Carl Gustafs kyrka

14/4

18.00

Elna Carr, Håkan Quennerstedt

Asarums Kyrka

17/3

19.00

Göran Söllscher, Per-Arne Glorvigen

Asarums Kyrka

19/2

17.00

Julia Dahlkvist Mustonen

Carl Gustafs kyrka

29/1

17.00

Lennart Gruvstedt

Lokstallarna

22/1

18.00

Peter Jablonski

Mörrums Kyrka

1/1 

17.00

Nyårskonsert Kristina Wiman, Jonas Larsson Ensemble

Lokstallarna



2011


20/11

17.00

Blåsarkvintetten CARION

Carl Gustafs kyrka

10/11

19.30

"A new kind of dream" Själlands Symfoniorkester

Stadsteatern

23/10

7.00

Johan Wållberg - Rolf Lindblom "Barfotasånger"

Kyrkan

1/10

20.30

Stråkkvartetten Eoli    (Kulturnatten)

Carl Gustafs kyrka

18/9

18.00

Ranelid - Ullén - Carlsson "En hyllning till Jussi"

Carl Gustafs kyrka

 8/4

19.00

Karin Thulemark och Ulrich Staerk

Carl Gustafs kyrka

27/2

17.00

Lisa Fornhammar, Christian Hornef, Jenny Samuelsson

Lokstallarna

12/2

15.00

Öystein Baadsvik - tuba- Linnékvintetten

Lokstallarna

30/1 

17.00

Mats Rondin m celloelever

Asarums kyrka

1/1 

17.00

Nyårskonsert - SisBroKvartetten och Karlshamns Kammarkör m fl

Asarums  kyrka



2010


3/12

19.00

Nattens Prinsessa

Väggasalen

27/11

11.00

Celia Linde - Lill-Nisses magiska luva

Lokstallarna

31/10

17.00

Dahlkvistkvartetten

Asarums kyrka

17/10

18.00

Händels Messias

Carl Gustafs kyrka

2/10

21.30

Malin & Emil Nordén "Talande toner"

Carl Gustafs kyrka

19/9

18.00

Helge Antoni

Carl Gustafs kyrka

28/4

19.00

"Travelling with Gulliver" Duo Peter Spissky & Bjarte Eike

Lokstallarna

14/3

17.00

Musica Vitae & Emil Jonason

Asarums kyrka

23/2

10.00

  Mare Balticum - Sportlovsprogram

Lokstallarna

14/2

17.00

Tavlor på en utställning - Håkan Hardenberger & elever Musikhögskolan Malmö

Lokstallarna

31/1

17.00

Tusen och en Natt - Susanna Andersson & Francisca Skoogh

Asarums kyrka


2009



22/11

17.00

EU Chamber Orchestra - Linda Dahl Laursen

Carl Gustafs kyrka

8/11

17.00

Göran Söllcher

Asarums kyrka

24/10

18.00

Ginestrakvartetten

Lokstallarna

24/10

11.00

Hemligheter - Barnföreställning

Lokstallarna

3/10


Kulturnatten


12/9

19.00

Sven Wollter & Ensamble Mare Balticum

Väggasalen

5/4

kl. 17

Musica Vitae & Olle Steimer

Lokstallarna

15/3

kl. 18

Actores Alidos & Orlando Mascia

Lokstallarna

22/2

kl. 17

Ida Falk Winland & Matti Hirvonen

Asarums kyrka

30/1

kl. 20

Jacob Karlzon & Niklas Sivelöv - piano

Gourmet Grön,

1/1

kl. 17

Lisa Fornhammar, Johan Wållberg, Jenny Samuelsson,
Per Fastrup och Karlshamns Kammarkör

Asarums kyrka







2008


9/11

kl. 17

Hans Leygraf

Carl Gustafs kyrka

10/10

20.30

Harold Jefta, Unit & Sway Quartet

BTH Rio Grande Östra Piren

4/10

kl. 21

Karlshamns Kammarkör

BTH Delta, Östra Piren

21/9

kl. 18

Carl-Axel Dominique

Carl Gustafs kyrka

14/9

kl. 13

Rollin´ Phones

Lokstallarna

30/3

kl. 16

Lendvai Trio & Martin Sturfält

Carl Gustafs kyrka

2/3

kl. 16

Trio Stravaganti

Lokstallarna

17/2

kl. 18

Christopher Herrick

Carl Gustafs kyrka

25/1

kl. 19

Musica Vitae,  Peter Jablonski

Carl Gustafs kyrka



2007


11/11

16.00

C H Fernandi, Patrik Jablonski

Asarums kyrka

7/10

18.00

The Trio

Rest Karlmans

23/9

18.00

Svanholm Singers

Asarums kyrka

19/7

21.00

Skymningskonsert

Musikskolan

13/4

19.00

Tango för änglar

Carl Gustafs kyrka

18/3

19.00

Lilla Akademien

Kristofferkyrkan

25/2

16.00

Slowind

Carl Gustafs kyrka

21/1

16.00

Duo 2 x M

Kristofferkyrkan







2006


10/11

19.00

4 Elements

Lokstallarna

14/10

18.00

Ett spel kring Sjostakovitj

Kristofferkyrkan

29/9

19.00

Andersson & Berg Percussion Duo

Musikskolan

17/9

18.00

Lena Hoel & Staffan Scheja

Väggaskolan

7/4

19.00

Ahn pianotrio

Väggasalen

12/3

16.00

De sju timmarna i Paradiset

Kristofferkyrkan

24/2

19.00

Mozart 250 år!  Musica Vitae

Carl Gustafs kyrka

5/2

17.00

Lunds Vokalensemble

Carl Gustafs kyrka


2005



18/11


Ensemble Nordlys

Kristofferkyrkan

23/10


Mirekkvintetten

Lokstallarna

9/10


Cuarteto Latinoamericano

Kristofferkyrkan

18/9


Trio Fatale

Kristofferkyrkan

21/7


Skymningskonsert

Musikskolan

13/3  

16.00

Solistprisvinnaren              Johan Bridger, Patrick Raab

Carl Gustafs kyrka

26/2  

16.00

Top of Europé  Två celli och ett piano

Kristofferkyrkan

30/1  

16.00

Yiddish´n Jazz

Kristofferkyrkan






2004



15/7    

 19.00

Annika Falk - sång, Christina Shtegman - piano 

Kristofferkyrkan

18/4    

  16.00

Jupiterensemblen 

Kristofferkyrkan

7/2      

 15.00    

Filmix med Musica Vitae 

Lokstallarna

18/1    

16.00

Vocal Six Hejdlös a capella

Lokstallarna


2003



22/3


Musica Vitae med Staffan       Mårtensson (klarinettist) och Patrik Håkansson (fagottist)

Carl Gustafs kyrka

2/3


Duncankvartetten

Kristofferkyrkan

26/1


Celia Linde (gitarr) ”Nyanser”

Carl Gustafs kyrka

5/1


J.S. Bach Juloratorium l       – 111 men Karlshamns Kammarkör, Lisa Fornhammar, Catrin Johnsson, Johan Wållberg, Johan Linderoth

Asarums kyrka

13/1 


Klarakvartetten

Kristofferkyrkan


2001



29/12

Mellandagskonsert.       

Lisa Fornhammar, koloratursopran,
Björn Stoltz, orgel

Asarums kyrka

11/11

   

Tvillingspel från Orkneyöarna,  
Wrigley Sisters

Kristofferkyrkan

28/10


Stefan Arnold, piano

Väggasalen

22/9


Huaröds Kammarorkester,    Christian Lindberg, trombon

Carl Gustafs kyrka

Juli


Skymningskonsert 

musikskolan

6/4


Trio T.G.T.T.
Jeanette Köhn, sång;
Teddy Walter, kontrabas,
Mats Bergstöm , gitarr.

Kristofferkyrkan

30/3


Musica Vitae,
Laura Vikman, Finland, violin, Lawrence Power, England, altviolin.

Carl Gustafs kyrka

27/1


La Donna Forte.        
L. Bergling, mezzosopran,
Nora Roll, viola da gamba       
Suzanne Persson, luta, teorb, barockluta

Kristofferkyrkan

6/1


La Nativité du Seigneur              
Björn Stoltz, orgel

Asarums kyrka

27/1

19.00

Svanholms Singers Unlimited

Lokstallarna