Kammarmusik i Blekinge

All Kammarmusik i länet på en plats

 



Våren 2022


Välkommen till en ny säsong med spännande kammarmusik. 

Årsmöte söndag 3 april kl 16.00.
på Ronneby Folkteater



Stockholm Brass Quintet
fredag 11 feb kl 19.00

Kulturcentrum

Nostalgi, romantik, komik, galenskap och en hel del dramatik. Stockholm Brass Quintet består av fem av Sveriges främsta brassmusiker och ensemblen har sedan starten 2010 hyllats för sin upptäckarlusta och sitt nyskapande. Bortglömda verk som samlat damm i bibliotekshyllor har plockats fram och fått nytt liv. Nya verk för brasskvintett har skapats i nära samarbete med några av vår tids mest framstående kompositörer.

MEDVERKANDE :
John Axelsson, trumpet
Filip Draglund, trumpet
Johan Ahlin, valthorn
Mats Agnelid, trombon
Karl-Johan Elf, tuba 

Program: Tarrodi, Ewald, Byström, Björkman och Sandström.

Entré: 200:-
medlem i Ronneby Musikvänner eller annan kammarmusikförening 150:-
studerande t.o.m. gymnasiet fri entré

Betala kontant eller med Swish




Filip Jers Quartet

torsdag 10 mars  kl 18.00
Restaurang KJ:s


Dags att flytta in på krogen igen. Kom och njut av en bit mat, god dryck och musik på Restaurang KJ:s.
Mat kl.18 och musik ca.kl.19.
Boka bord på telefon 0457-13006.

Filip Jers Quartet är ett unikum på den svenska musikscenen.

En jazzkvartett med munspel i spetsen skapar en exklusiv ljudbild och gruppen har ett samspel som både förtrollar och berör. I denna konsert kommer ni att få ta del av kvartettens senaste repertoar som består av nyskapande tolkningar av klassiska musikstycken, bl.a. Frédéric Chopin, Camille Saint-Saëns, Pjotr Tjajkovskij och Johannes Brahms.

Filip Jers, munspel
Henrik Hallberg, gitarr
Vilhelm Bromander, kontrabas
Wille Alin, trummor

Entré: 200:-
medlem i Ronneby Musikvänner eller annan kammarmusikförening 150:-
studerande t.o.m. gymnasiet fri entré

Betala kontant eller med Swish




Katarina och Svante Henryson
High and low or in between
.

söndag 3 apr  kl 17.00
Ronneby Folkteater

Katarina och Svante Henryson är två av Sveriges mest färgstarka musiker. Katarina, en av grundarna av sånggruppen The Real Group, vars sångsätt har beskrivits som “soulmadrigal” och Svante, en av våra mest mångsidiga multimusiker på bl.a. bas och cello.

Dessa musikers gemensamma repertoar har vuxit fram under lång tid och spänner över jazz, pop, folkton, indisk raga och ett stänk klassisk repertoar. Kompositörerna utgörs av en blandad skara med allt från Elton John, Joni Mitchell, Paul Simon, Prince, Katarina och Svante själva till J. S. Bach och John Coltrane.
Även något på svenska kan dyka upp i texter av Cornelis Vreeswijk och Tage Danielsson.


Entré: 200:-
medlem i Ronneby Musikvänner eller annan kammarmusikförening 150:-
studerande t.o.m. gymnasiet fri entré

Betala kontant eller med Swish



Duo Fabula

söndag 24 apr  kl 17.00
Kulturcentrum

Duo Fabula spelar folkmusik och tidig musik på harpa, flöjter och sång och har sedan starten 2009 genomfört ett flertal turnéer i Sverige, Tyskland och Nederländerna.

De spelar konserter för barn och vuxna, leder kurser, sätter upp barnföreställningar och underhåller på olika evenemang.

Duo Fabula består av Jana Langenbruch (blockflöjter och folkliga pipor) och Nina Grigorjeva (harpa, folkliga pipor och sång) som båda har sin bas i Stockholm.

Entré: 200:-
medlem i Ronneby Musikvänner eller annan kammarmusikförening 150:-
studerande t.o.m. gymnasiet fri entré

Betala kontant eller med Swish






Om Ronneby Musikvänner

Ordförande: 

Andreas Tillborg

070-825 29 40





E-post: ronnebymusikvanner@gmail.com

Sekreterare: 

Leo Rise

0709 85 43 13






Kassör: 

Siv Berding-Tillborg

0708 - 198 313


 








Entré:  

 200 kr


 150 kr       för medlemmar i Ronneby Musikvänner eller annan kammarmusikförening.
Fri entré för studerande t o m gymnasieskolan.

Bli medlem i Ronneby Musikvänner 2021: betala 100 kr till bankgiro 100-2559.
Mottagare Ronneby Musikvänner; kom ihåg att skriva avsändare och mailadress!


Kalendarium  2004 - 2019



2019


27/11

19.00

Musica Vitae - Rörelse

Kulturcentrum

23/10

19.00

Amadeakvartetten - Klassiskt på krogen

Rest KJ

13/10

17.00

Kristin Malmborg & Henrik Berg - Eld o passion

Kulturcentrum

22/9

17.00

Angela Wannbäck & Jan-Erik Sandvik - Tiljans hjältinnor

Kulturcentrum

28/4

17.00

Minervakvartetten

Kulturcentrum

24/3

17.00

Kristall

Kulturcentrum

17/2

17.00

Trio Amerise

Kulturcentrum



2018


18/11

17.00

Chloë Vincent och Joseph Houston

Kulturcentrum

28/10

17.00

Musica Vitae - Barockt!

Kulturcentrum

2/9

18.00

Ume Duo

Kulturcentrum

6/5

17.00

Karlskrona Kammarorkester & Castell Magnusson Kvintett

Ronneby Teater

15/4

17.00

Hans Pålsson

Kulturcentrum

25/3

17.00

Christian Svarfvar & Henrik Måwe

Kulturcentrum

10/2

17.00

Sebastian Stevensson & Asuka Nakamura

Kulturcentrum



2017


29/10

17.00

Johanna Kraft & Ulrika Holmberg

Kulturcentrum

8/10

17.00

Lisas

Kulturcentrum

29/9

19.00

EEKK - Eric Ericsons kammarkör

Bräkne-Hoby kyrka

29/4

17.00

Göran Söllscher & Mats Bergström

Kulturcentrum

11/3

17.00

Fuse

Kulturcentrum

12/2

17.00

Carl Petersson -piano

Kulturcentrum



2016


20/11

17.00

Filip Jers & Musica Vitae

Kulturcentrum

11/11

17.00

Lilla Akademien

Folkteatern

9/10

17.00

Trio Wi

Kulturcentrum

24/9

17.00

Monsieur Erik Satie - gymnopedist

Kulturcentrum

15/4

19.00

Håkan Rosengren & Nanako Urase

Kulturcentrum

12/3

17.00

David Huang Trio

Kulturcentrum

14/2

17.00

Svanholms Singers

Kulturcentrum



2015


17/10

17.00

Airis Quartet

Kulturcentrum

27/9

17.00

Jan Lundgren - piano

Kulturcentrum

11/4

17.00

Bestiarium - en medeltida djurbok

Kulturcentrum

13/3

19.00

Musikhögskolans blås- och slagverksstudenter från Malmö

Kulturcentrum

8/3

17.00

Musica Vitae & Andreas Brantelid

Kulturcentrum

12/2

19.00

Mästare med klass

Kulturcentrum



2014


16/11

17.00

Klarakvartetten

Kulturcentrum

19/10

17.00

Furst Igor - Igor Stravinsky

Kulturcentrum

21/9

17.00

Jesper Olsson - piano

Kulturcentrum

27/4

17.00

The Trio

Kulturcentrum

26/4

19.00

Live-Opera från Metropolitan - Cosi fan Tutte

Folkteatern

25/4

19.00

Hans Pålsson

Kulturcentrum

30/3

17.00

Tobias Carron & Per Skareng

Kulturcentrum

6/3

19.00

Peter Spissky & elever

Kulturcentrum

22/2

17.00

Operaimprovisatörerna

Kulturcentrum



2013


24/11

17.00

Blekinge Barock

Kulturcentrum

12/10

17.00

Fröjdeljud - Alriksson, Welin, Höglind

Kulturcentrum

21/9

17.00

Jan Lundgren & Jacques Werup

Kulturcentrum

27/4

17.00

Johan Wållberg & Rolf Lindblom

Kulturcentrum

7/3

19.30

Peter Spissky med elever

Kulturcentrum

2/2

17.00

Duo Naranjo-Weurlander

Kulturcentrum



2012


11/11

17.00

Duo Carr - Quennerstedt

Kulturcentrum

6/10

17.00

"The Classical Buskers" - Michael Copley & Ian Moore

Kulturcentrum

22/9

17.00

Vokalgruppen VOCADO  -  "Arioso - från Stenhammar till Wadenius"

Kulturcentrum

15/4

17.00

Young Choon Park - pianoafton

Kulturcentrum

11/3

17.00

"En hyllning till Jussi"    Mats Carlsson & Love Derwinger

Kulturcentrum

12/2

17.00

Per Gross med tre medmusikanter

Kulturcentrum



2011


7/11

17.00

Trio Mio

Kulturcentrum

16/10

17.00

Weberkvartetten

Kulturcentrum

8/9

17.00

MiXte

Kulturcentrum

10/4

17.00

Per Tengstrand - piano

Kulturcentrum

6/3

17.00

Nina Åkerblom Nielsen och Dohyo Sol

Kulturcentrum

13/2

17.00

Öystein Baadsvik - tuba- Linnékvintetten

Kulturcentrum

16/1 

17.00

The Gothenburg Combo

Musikskolans foajé



2010


7/11

17.00

Duo Kemi

Kulturcentrum

10/10

17.00

Vokalgruppen Musica Ficta

Kulturcentrum

12/9

17.00

Carl Petersson

Kulturcentrum

25/4

17.00

Ahn Trio   Tyvärr, konserten inställd.

Kulturcentrum

21/3

17.00

Sonorakvartetten

Kulturcentrum

21/2

19.30

Ida Falk Winland & Matti Hirvonen

Kulturcentrum

24/1

17.00

Musica Vitae & Robert Bonfiglio

Kulturcentrum



2009


15/11

17.00

Svanholm Singers  under ledning av Sofia Söderberg Eberhard

Kulturcentrum

18/10

17.00

Stockholm Chamber trio

Kulturcentrum

13/9

17.00

Ensemble Mare Balticum & Sven Wollter

Kulturcentrum

26/4

17.00

"Travelling with Gulliver"

Kulturcentrum

15/3

17.00

Rhythm Art Duo

Kulturcentrum

22/2

17.00

Matti Hirvonen - pianoafton

Kulturcentrum







2008


23/11

17.00

Anna Christensson

Kulturcentrum

26/10

17.00

Jan Stigmer & Rob van Heck

Kulturcentrum

8/10

19.30

Bird with strings - Harold Jefta, Unit & Sway Quartet

Kulturcentrum

21/9

17.00

Inga-Britt Niemand & Maria Agneta Bengtsson

Kulturcentrum

6/4

17.00

Svanholm Singers

Kulturcentrum

2/3

17.00

The Trio

Kulturcentrum

20/1

17.00

Musica Vitae,  Peter Jablonski

Kulturcentrum



2007


18/11

17.00

Anna Larsdotter Persson & Maria Lindegren

Kulturcentrum

21/10

17.00

Skärgårdssextetten

Kulturcentrum

16/9

17.00

Christophe Liabäck & Eva Lundgren

Kulturcentrum

27/8

20.00

Kvenslers Kvartett

Kulturcentrum

22/4

17.00

Sonorakvartetten

Kulturcentrum

18/3

17.00

Triology

Kulturcentrum

21/1

17.00

Musica Vitae  & Francisca Skoogh

Kulturcentrum







2006


12/11

17.00

4 Elements

Kulturcentrum

23/10

19.00

Kungsbacka Pianotrio  

Kulturcentrum

24/9

17.00

Per Tengstrand, piano

Kulturcentrum

1/4

17.00

Ghazal

Kulturcentrum

11/3

17.00

Duo Florian Kitt & Rita Medjimorec

Kulturcentrum

7/3

18.00

Årsmöte

Kulturcentrum

4/2

17.00

John Kinell & Jonas Olsson

Kulturcentrum

21/1

17.00

Camerata Nordica

Kulturcentrum



2005


12/11   

17.00

Francisca Skoogh - piano

Kulturcentrum

22/10   

17.00

Jakob Henriques - gitarr

Kulturcentrum

9/10     

17.00

Sonorakvartetten

Kulturcentrum

17/9     

17.00

Musica Vitae & Peter Jablonski

Kulturcentrum

9/4       

17.00

Camerata Nordica

Kulturcentrum

19/3     

17.00

Karin         Nybom - Annamia Eriksson - Oskar Ekberg

Kulturcentrum

5/3       

14.00

Årsmöte

Kulturcentrum

26/2     

17.00

Torbjörn Nilsson - Anette Müller-Roos

Kulturcentrum







2004


14/3 

17.00

New         Tallinn Trio - Unga solister från Estland. 

Kulturcentrum

16/2

19.00

Per         Tengstrand, piano.

Kulturcentrum

8/2  

17.00

VOCAL         SIX      Hejdlös a capella

Kulturcentrum