Start

Start Sölvesborg

om Sölvesborg KF

Kalendarium

 
       
       

Sölvesborgs

      Kalendarium   2004 - 2017

Kammarmusikförening
       
    2017  
5/7 19.00 Musikmaraton Sankt Nicolai kyrka
30/4 18.00 Christianstads Motettkör Sankt Nicolai kyrka
19/3 18.00 Stockholm Chamber Orchestra Sankt Nicolai kyrka
19/2 19.30 kammarensemble från Rio de Janeiro Sankt Nicolai kyrka
19/2 17.00 Scania Consort Sankt Nicolai kyrka
9/2 19.00 Marinens Musikkår Mjällby kyrka
29/1 18.00 Ragazze Quartet Sankt Nicolai kyrka
       
    2016  
18/12 18.00 Sölvesborgs kammarorkester Sankt Nicolai kyrka
20/11 18.00 Christian Svarfvar & Henrik Måwe Sankt Nicolai kyrka
30/10 18.00 Dorina Duo Sankt Nicolai kyrka
27/10 18.30 Musikcafé Bokelundsskolan
16/10 18.00 Konsert till förmån för Världens barn Sankt Nicolai kyrka
11/9 18.00 Sirena - blockflöjtskvintett Sankt Nicolai kyrka
6/7   Musikmaraton m barn o ungdomar  
1/5   Samuel Ljungblad o Nova Gospel  
16/4   Annika Skoglund & Monica Dominique  
19/3 18.00 Duo Tempra Sankt Nicolai kyrka
13/2 18.00 Mare Balticum m bestiarium  
30/1 18.00 Duo Eriksson - Erasmie Sankt Nicolai kyrka
       
    2015  
20/12 19.00 S-borgs Kammarork & Unit m Anna-Louise A Sankt Nicolai kyrka
22/11 18.00 Noora Karhuluoma Gammalstorps kyrka
8/11 18.00 Stockholm Chamber Orchestra Sankt Nicolai kyrka
4/10 18.00 Teresa Kaban & Henryk Blazej Församlingshemmet
20/9 18.00 Erika Roos & Annie Lönngren Sankt Nicolai kyrka
       
    2014  
3011 18.00 Sölvesborgs Musikkår o S:t Ibbskören o Mjällby kyrkokör
 
Sankt Nicolai kyrka
16/11 18.00 Huaröds kammarork m Kristina Hammarström Sankt Nicolai kyrka
11/10 17.00 Karlshamns Musiksällskap m Marco Bonaccio Sankt Nicolai kyrka
14/9 18.00 Tommy Sanberg o Midori Hayashi Sankt Nicolai kyrka
       
    2013  
1/12 18.00 Sölvesborgs Musikkår & Sankt Ibbskören Sankt Nicolai kyrka
30/10 19.00 Sölvesborgs Damkvintett Sankt Nicolai kyrka
20/10 18.00 Blekinge Barock Sankt Nicolai kyrka
20/9 19.00 Peter Jablonski Sankt Nicolai kyrka
18/8 18.00 Four Tunes Sankt Nicolai kyrka
26/5 18.00 Fredric Lindahl med Skottårsorkestern Sankt Nicolai kyrka
11/3 19.00 Furulundsskolans musikprofil Furulundsskolan
10/2 18.00 Martin Arpåker Sankt Nicolai kyrka
27/1 17.00 Martin Gluch Församlingshemmet
       
    2012  
9/12 18.00 Kristianstads Symfoniker & Crimond Sankt Nicolai kyrka
23/11 19.00 Mare Balticum - Juhlesangs Sankt Nicolai kyrka
22/10 19.00 Nils Wallnäs kammarmkör- A Tribute to Duke Ellington Sankt Nicolai kyrka
14/10 18.00 Konset till förmån för Världens Barn Sankt Nicolai kyrka
5/10 19.00 The Classic Buskers Församlingshemmet
2/9 18.00 Olle Nilsson och Pernilla Björemark Sankt Nicolai kyrka
12/8 18.00 Hot D´Jazz Trio meets Konrad Ligas Församlingshemmet
3/6 18.00 Skärgårdssextetten Sankt Nicolai kyrka
30/3 19.00 Leipziger Klavierquartett Sankt Nicolai kyrka
13/3 19.00 Elever vid Furulundsskolans musikprofil Furulundsskolans aula
1/3 19.00 Kammarmusikföreningens årsmöte Församlingshemmet
Blekingerummet
26/2 18.00 Sölvesborgs Damkvintett Sankt Nicolai kyrka
       
    2011  
13/11 18.00 Trio Block S:t Nicolai kyrka
20/10 19.00 Helge Antoni S:t Nicolai kyrka
9/7 19.00 Malenka, S:t Ibbskören med Nicolai Drängar S:t Nicolai kyrka
8/7 19.00 Jörgen Severin med vänner S:t Nicolai kyrka
6/7 20.00 Py Bäckman, Rune Broberg, Crimond S:t Nicolai kyrka
29/5 18.00 Mare Balticum S:t Nicolai kyrka
10/4 14.00 Pingviner på hal is Församlingshemmet
13/3 18.00 Groupa med Lena Willemark samt Musica Vitae S:t Nicolai kyrka
3/3 19.00 Årsmöte Församlingshemmet
27/2 18.00 Christian Lindberg och Black Angel S:t Nicolai kyrka
30/1 18.00 Martin Pollard, Hannah Carlsson & Johan Silfverhjelm S:t Nicolai kyrka
       
    2010  
15/12 19.00  Christianstad Symfoniker & Crimond S:t Nicolai K:a
21/11 17.00  Furulundsskolans kör, Brödeskovkoret & S-borgs församlings körer S:t Nicolai K:a
5/11 19.00  Jazz i Baljan Furulundsskolan
3/11 19.00  Gunnar Borén - Chopinafton Församlingshemmet
26/9 19.00  Johanna Hedlund, Marie Nyrén & Josefin Eriksson S:t Nicolai K:a
22/8 19.00  Anna Louise Andersson & Unit Församlingshemmet
1/8 19.00  Flauto Dolce Mjällby kyrka
10/7 19.00 Malenka, S:t Ibbskören m dansare S:t Nicolai K:a
9/7 19.00 Severinkvintetten S:t Nicolai K:a
20/6 19.00 Midnattskören Församlingshemmet
31/5 19.00 Ida Backe Jazztrio Församlingshemmet
18/4 14.00 Anette Castell m kvartett Församlingshemmet
12/3 19.00 Florian Kitt & Rita Medjimorec S:t Nicolai K:a
8/3 18.30 Kulturlinjens Musikcafé Furulundsskolan
28/2 19.00 Luiz Tenglia & Jan-Åke Nilsson S:t Nicolai K:a
31/1 19.00 Fredric, Jennie, David & Tobias S:t Nicolai K:a
       
    2009  
5/12 19.00 Kristianstads Symfoniorkester S:t Nicolai
  19.00 S:t Ibbs-kören, Nicolai Drängar, Furulundsskolans Musikklassers kör S:t Nicolai
25/10 19.00 Gergö Teleki S:t Nicolai
18/9 19.00 Marinens Musikkår Mjällby Kyrka
23/8 19.00 Louise Andersson & Unit Församlingshemmet
       
    2008  
23/11 19.00 Py Bäckman, Rune  Broberg ,piano samt kören Crimond.  
26/10 19.00 Kantele-trio    
27/9   Konsert till Jan Lagerås minne.  
22/9 19.00 Baltica-kvartetten  
17/8 19.00 Duon Linnaea  
       
     2007  
25/11   Jens U Nilsson, Irene Bengtsson m fl. Kyrkan
11/11 19.00 0456 Big Band Församlingshemmet
28/10 19.00 Almakvartetten                         Församlingshemmet
23/9 19.00 Skärgårdssextetten Församlingshemmet
26/8 19.00 Kvenslers Kvartett Kyrkan
4/7 21.00 Killebomkonsert S:t Nicolai kyrka
6/5 19.00 Gunnar Lidberg & Olle Lind med Unit Församlingshemmet
24/3 12.00 Musikskolans lunchkonsert S:t Nicolai kyrka
11/3 17.00 Viscafe  med Maja Adolphson Församlingshemmet
25/2 19.00 Ginestra-kvartetten Församlingshemmet
 28/1 19.00 Martin Pllard med eleven Johan Ermstål S:t Nicolai kyrka
       
     2006  
26/11 19.00 5-års-jubileumskonsert med Catrin Johnsson & Rachel Fuller S:t Nicolai kyrka
12/11 19.00 Maucha Adnet & Unit Församlingshemmet
29/10 19.00 Jan Åke Nilsson & italienske tenoren Luiz Tenglia S:t Nicolai kyrka
21/10 18.00 Förklädd Gud S:t Nicolai kyrka
1/10 18.00 Kristianstad Symfoniorkester Slottslängorna
20/8 19.00 Eva Lundgren & Christopher Liabäck S:t Nicolai kyrka
23/7   Hans Pålsson S:t Nicolai kyrka
7/5 19.00 Karlshamns kammarkör S:t Nicolai kyrka
23/4   Musik från Christian IV:s hov S:t Nicolai kyrka
12/3 19.00 Duo Florian Kitt & Rita Medjimorec S:t Nicolai kyrka
19/2 19.00 Altera Veritas Församlingshemmet
29/1 19.00 Unit & Robert Tjäderkvist Församlingshemmet
       
    2005  
7/12     19.00 Musikskolans julkonsert S:t Nicolai kyrka
1/12     19.00 Sölvesborgs Kammarmusikförenings höstprogram 2005 S:t Nicolai kyrka
20/11   19.00 Musik inför Jul! S:t Nicolai kyrka
16/10   19.00 Sacred Concerts  S:t Nicolai kyrka
8/5       19.00 Jan Tollarparn Eriksson & Kristian Lind Församlingshemmet
10/4     17.00 Jeanette Meyer

Församlingshemmet

19/3     12.00 Musikskolans Lunchkonsert S:t Nicolai kyrka
27/2     19.00 Ginestrakvartetten                        S:t Nicolai kyrka
16/1     19.00 Gaudio Caelesti     Lise och Susan Enochsson S:t Nicolai kyrka
       
  2004
11/7  19.00 Musik för oboe      S:t Nicolai kyrka
10/7  18.00 Medeltidskonsert S:t Nicolai kyrka
20/6  18.00 Troja Jazzband Församlingshemmet
9/5    19.00 Violin, piano, gitarr och slagverk. S:t Nicolai kyrka
20/3  12.00 Musikskolans lunchkonsert. S:t Nicolai kyrka
12/3  19.00 New Tallinn Trio S:t Nicolai kyrka
29/2   19.00 Parlez d´amour. Fransk musik, fransk poesi. Församlingshemmet
25/1   18.00 Olle Adolphson-afton Församlingshemmet
 
Sidan är sponsrad av
 

 

copyright©kammarmusik.se 2003   redigerad 2017-09-07 20:24    www.kammarmusik.se      webbansvarig: Lasse Fagerberg