Start

Start RM

om Ronneby Musikvänner

Kalendarium

 



 

 

 

 

   
   
Kalendarium  2004 - 2017

 

Datum

Kl Artist Plats
       
    2017  
29/4 17.00 Göran Söllscher & Mats Bergström Kulturcentrum
11/3 17.00 Fuse Kulturcentrum
12/2 17.00 Carl Petersson -piano Kulturcentrum
       
    2016  
20/11 17.00 Filip Jers & Musica Vitae Kulturcentrum
11/11 17.00 Lilla Akademien Folkteatern
9/10 17.00 Trio Wi Kulturcentrum
24/9 17.00 Monsieur Erik Satie - gymnopedist Kulturcentrum
15/4 19.00 Håkan Rosengren & Nanako Urase Kulturcentrum
12/3 17.00 David Huang Trio Kulturcentrum
14/2 17.00 Svanholms Singers Kulturcentrum
       
    2015  
17/10 17.00 Airis Quartet Kulturcentrum
27/9 17.00 Jan Lundgren - piano Kulturcentrum
11/4 17.00 Bestiarium - en medeltida djurbok Kulturcentrum
13/3 19.00 Musikhögskolans blås- och slagverksstudenter från Malmö Kulturcentrum
8/3 17.00 Musica Vitae & Andreas Brantelid Kulturcentrum
12/2 19.00 Mästare med klass Kulturcentrum
       
    2014  
16/11 17.00 Klarakvartetten Kulturcentrum
19/10 17.00 Furst Igor - Igor Stravinsky Kulturcentrum
21/9 17.00 Jesper Olsson - piano Kulturcentrum
27/4 17.00 The Trio Kulturcentrum
26/4 19.00 Live-Opera från Metropolitan - Cosi fan Tutte Folkteatern
25/4 19.00 Hans Pålsson Kulturcentrum
30/3 17.00 Tobias Carron & Per Skareng Kulturcentrum
6/3 19.00 Peter Spissky & elever Kulturcentrum
22/2 17.00 Operaimprovisatörerna Kulturcentrum
       
    2013  
24/11 17.00 Blekinge Barock Kulturcentrum
12/10 17.00 Fröjdeljud - Alriksson, Welin, Höglind Kulturcentrum
21/9 17.00 Jan Lundgren & Jacques Werup Kulturcentrum
27/4 17.00 Johan Wållberg & Rolf Lindblom Kulturcentrum
7/3 19.30 Peter Spissky med elever Kulturcentrum
2/2 17.00 Duo Naranjo-Weurlander Kulturcentrum
       
    2012  
11/11 17.00 Duo Carr - Quennerstedt Kulturcentrum
6/10 17.00 "The Classical Buskers" - Michael Copley & Ian Moore Kulturcentrum
22/9 17.00 Vokalgruppen VOCADO  -  "Arioso - från Stenhammar till Wadenius" Kulturcentrum
15/4 17.00 Young Choon Park - pianoafton Kulturcentrum
11/3 17.00 "En hyllning till Jussi"    Mats Carlsson & Love Derwinger Kulturcentrum
12/2 17.00 Per Gross med tre medmusikanter Kulturcentrum
       
    2011  
7/11 17.00 Trio Mio Kulturcentrum
16/10 17.00 Weberkvartetten Kulturcentrum
8/9 17.00 MiXte Kulturcentrum
10/4 17.00 Per Tengstrand - piano Kulturcentrum
6/3 17.00 Nina Åkerblom Nielsen och Dohyo Sol Kulturcentrum
13/2 17.00 Öystein Baadsvik - tuba- Linnékvintetten Kulturcentrum
16/1  17.00 The Gothenburg Combo Musikskolans foajé
       
    2010  
7/11 17.00 Duo Kemi Kulturcentrum
10/10 17.00 Vokalgruppen Musica Ficta Kulturcentrum
12/9 17.00 Carl Petersson Kulturcentrum
25/4 17.00 Ahn Trio   Tyvärr, konserten inställd. Kulturcentrum
21/3 17.00 Sonorakvartetten Kulturcentrum
21/2 19.30 Ida Falk Winland & Matti Hirvonen Kulturcentrum
24/1 17.00 Musica Vitae & Robert Bonfiglio Kulturcentrum
       
    2009  
15/11 17.00 Svanholm Singers  under ledning av Sofia Söderberg Eberhard Kulturcentrum
18/10 17.00 Stockholm Chamber trio Kulturcentrum
13/9 17.00 Ensemble Mare Balticum & Sven Wollter Kulturcentrum
26/4 17.00 "Travelling with Gulliver" Kulturcentrum
15/3 17.00 Rhythm Art Duo Kulturcentrum
22/2 17.00 Matti Hirvonen - pianoafton Kulturcentrum
       
    2008  

23/11

17.00 Anna Christensson Kulturcentrum

26/10

17.00 Jan Stigmer & Rob van Heck Kulturcentrum

8/10

19.30 Bird with strings - Harold Jefta, Unit & Sway Quartet Kulturcentrum

21/9

17.00 Inga-Britt Niemand & Maria Agneta Bengtsson Kulturcentrum
6/4 17.00 Svanholm Singers Kulturcentrum
2/3 17.00 The Trio Kulturcentrum
20/1 17.00 Musica Vitae,  Peter Jablonski Kulturcentrum
       
    2007  
18/11 17.00

Anna Larsdotter Persson & Maria Lindegren

Kulturcentrum

21/10

17.00

Skärgårdssextetten Kulturcentrum
16/9 17.00 Christophe Liabäck & Eva Lundgren Kulturcentrum
27/8 20.00 Kvenslers Kvartett Kulturcentrum
22/4 17.00 Sonorakvartetten Kulturcentrum
18/3 17.00 Triology Kulturcentrum
21/1 17.00 Musica Vitae  & Francisca Skoogh Kulturcentrum
       
    2006  
12/11 17.00 4 Elements Kulturcentrum
23/10 19.00 Kungsbacka Pianotrio Kulturcentrum
24/9 17.00 Per Tengstrand, piano Kulturcentrum
1/4 17.00 Ghazal Kulturcentrum
11/3 17.00 Duo Florian Kitt & Rita Medjimorec Kulturcentrum
7/3 18.00 Årsmöte Kulturcentrum
4/2 17.00 John Kinell & Jonas Olsson Kulturcentrum
21/1 17.00 Camerata Nordica Kulturcentrum
       
    2005  
12/11    17.00 Francisca Skoogh - piano Kulturcentrum
22/10    17.00 Jakob Henriques - gitarr Kulturcentrum
9/10      17.00 Sonorakvartetten Kulturcentrum
17/9      17.00 Musica Vitae & Peter Jablonski Kulturcentrum
9/4        17.00 Camerata Nordica Kulturcentrum
19/3      17.00 Karin Nybom - Annamia Eriksson - Oskar Ekberg Kulturcentrum
5/3        14.00 Årsmöte Kulturcentrum
26/2      17.00 Torbjörn Nilsson - Anette Müller-Roos

Kulturcentrum

       
  2004
14/3  17.00 New Tallinn Trio - Unga solister från Estland.  Kulturcentrum
16/2 19.00 Per Tengstrand, piano. Kulturcentrum
8/2   17.00 VOCAL SIX      Hejdlös a capella Kulturcentrum
       
Sidan är sponsrad av

copyright©kammarmusik.se 2003   redigerad 2017-09-07 22:38    www.kammarmusik.se      webbansvarig: Lasse Fagerberg