Start

Start Pro Musica

om Pro Musica

Kalendarium

 



 

 

 

 

                   Kalendarium 1993 - 2017
    2017  
23/4 18.00 Pictures - Marianna Shirinyan Carl Gustafs kyrka
22/4 19.00 Spring is here Lokstallarna
12/3 18.00 (Con-) Fuse Lokstallarna
12/2 17.00 Danzas - Öystein Baadsvik o Rena Hashimoto Lokstallarna
11/2 11.00 Gosedjurskonsert Lokstallarna
28//1 19.00 Bob & Co - julia Ljungström o Jonas Castell Lokstallarna
       
    2016  
30/12 19.00 Nyårskonsert Carl Gustafs kyrka
20/11 17.00 Kungsbacka Pianotrio Carl Gustafs kyrka
13/11 17.00 Lilla Akademien Lokstallarna
23/10 17.00 Worst of Emil and Peter Lokstallarna
1/10 22.00 Kulturnatten - Simaz Chirak -piano Carl Gustafs kyrka
25/9 18.00 Monsieur Erik Satie - gymnopedist Lokstallarna
10/9 19.00 Stina Ekblad med kammartrio Lokstallarna
3/9 19.00 Kiss your darlings - Lise Hummel & Gertrud Stenung Lokstallarna
10/4 18.00 Spännande möte - SeLest Carl Gustafs kyrka
2/4 19.00 Var blev ni av? - En Svensk Hund Lokstallarna
13/3 15.00 Flygelfrossa - Jesper Olsson och elever Lokstallarna
19/2 19.00 Mozart i stan Lokstallarna
14/2 17.00 Carion - lekfulla träblåsare Lokstallarna
24/1 17.00 Musica Vitae Carl Gustafs kyrka
1/1 17.00 Nyårskonsert Lokstallarna
       
    2015  
29/4 19.00 Peter Jablonski Carl Gustafs kyrka
12/4 18.00 Karin Thulemark & Ulrich Staerk Lokstallarna
22/3 17.00 Matteuspassionen Carl Gustafs kyrka
1/3 17.00 Årstiderne Lokstallarna
28/2 11.00 Vindla String Quartet & Helena Hagström Lokstallarna
15/2 17.00 Duo Corda Lokstallarna
25/1 17.00 Mästare med klass Lokstallarna
1/1 17.00 Nyårskonsert Lokstallarna
       
    2014  
13/4 18.00 Duo Carr Quennerstedt Asarums Kyrka
23/3 17.00 Mattias Jacobsson & Ernö Kállai Carl Gustafs kyrka
2/3 17.00 Graffiti Classics Lokstallarna
8/2 13.00 Flygelfrossa - Carl Petersson Lokstallarna
19/1 17.00 Gilles Apap & Musica Vitae Lokstallarna
1/1 17.00 Nyårskonsert m bl a Martina Dike Lokstallarna
       
    2013  
30/11 17.00 New Zealand String Quartet Carl Gustafs kyrka
3/11 17.00 Duo Con Amore Lokstallarna
20/10 16.00 Karlshamns Musiksällskap, Per Dunsö & Barnkör från Musikskolan Lokstallarna
5/10 21.30 Karlshamn Wind Ensemble Carl Gustafs kyrka
20/9 19.30 Jan Lundgren & Jacques Werup Lokstallarna
14/4 18.00 Duo Naranjo-Weurlander Lokstallarna
3/3 17.00 Fujita Piano Trio Carl Gustafs kyrka
10/2 17.00 Jonny Axelsson & Musica Vitae Lokstallarna
       
    2012  
25/11 17.00 duo FriBerg - Det går som en dans Lokstallarna
10/11 19.00 Staffan Mårtensson trio & Eric Alexander-Vincent Herring Quintett Gourmet Grön
23/10 18.00 Carl Gustafs Motettkör m solister - Petite Messe Solenelle Carl Gustafs kyrka
6/10 21.30 Blekinge Barock - Helt Barockt Carl Gustafs kyrka
23/9 18.00 Paradiso Musicale - Fadern, sonen & Gudfadern Carl Gustafs kyrka
14/4 18.00 Elna Carr, Håkan Quennerstedt Asarums Kyrka
17/3 19.00 Göran Söllscher, Per-Arne Glorvigen Asarums Kyrka
19/2 17.00 Julia Dahlkvist Mustonen Carl Gustafs kyrka
29/1 17.00 Lennart Gruvstedt Lokstallarna
22/1 18.00 Peter Jablonski Mörrums Kyrka
1/1  17.00 Nyårskonsert Kristina Wiman, Jonas Larsson Ensemble Lokstallarna
       
    2011  
20/11 17.00 Blåsarkvintetten CARION Carl Gustafs kyrka
10/11 19.30 "A new kind of dream" Själlands Symfoniorkester Stadsteatern
23/10 7.00 Johan Wållberg - Rolf Lindblom "Barfotasånger" Kyrkan
1/10 20.30 Stråkkvartetten Eoli    (Kulturnatten) Carl Gustafs kyrka
18/9 18.00 Ranelid - Ullén - Carlsson "En hyllning till Jussi" Carl Gustafs kyrka
 8/4 19.00 Karin Thulemark och Ulrich Staerk Carl Gustafs kyrka
27/2 17.00 Lisa Fornhammar, Christian Hornef, Jenny Samuelsson Lokstallarna
12/2 15.00 Öystein Baadsvik - tuba- Linnékvintetten Lokstallarna
30/1  17.00 Mats Rondin m celloelever Asarums kyrka
1/1  17.00 Nyårskonsert - SisBroKvartetten och Karlshamns Kammarkör m fl Asarums  kyrka
       
    2010  
3/12 19.00 Nattens Prinsessa Väggasalen
27/11 11.00 Celia Linde - Lill-Nisses magiska luva Lokstallarna
31/10 17.00 Dahlkvistkvartetten Asarums kyrka
17/10 18.00 Händels Messias Carl Gustafs kyrka
2/10 21.30 Malin & Emil Nordén "Talande toner" Carl Gustafs kyrka
19/9 18.00 Helge Antoni Carl Gustafs kyrka
28/4 19.00 "Travelling with Gulliver" Duo Peter Spissky & Bjarte Eike Lokstallarna
14/3 17.00 Musica Vitae & Emil Jonason Asarums kyrka
23/2 10.00 Mare Balticum - Sportlovsprogram Lokstallarna
14/2 17.00 Tavlor på en utställning - Håkan Hardenberger & elever Musikhögskolan Malmö Lokstallarna
31/1 17.00 Tusen och en Natt - Susanna Andersson & Francisca Skoogh Asarums kyrka
       
    2009  
22/11 17.00 EU Chamber Orchestra - Linda Dahl Laursen Carl Gustafs kyrka
8/11 17.00 Göran Söllcher Asarums kyrka
24/10 18.00 Ginestrakvartetten Lokstallarna
24/10 11.00 Hemligheter - Barnföreställning Lokstallarna
3/10   Kulturnatten  
12/9 19.00 Sven Wollter & Ensamble Mare Balticum Väggasalen
5/4 kl. 17 Musica Vitae & Olle Steimer Lokstallarna
15/3 kl. 18 Actores Alidos & Orlando Mascia Lokstallarna
22/2 kl. 17 Ida Falk Winland & Matti Hirvonen Asarums kyrka
30/1 kl. 20 Jacob Karlzon & Niklas Sivelöv - piano Gourmet Grön,
1/1 kl. 17 Lisa Fornhammar, Johan Wållberg, Jenny Samuelsson,
Per Fastrup och Karlshamns Kammarkör
Asarums kyrka
       
    2008  
9/11 kl. 17 Hans Leygraf Carl Gustafs kyrka
10/10 20.30 Harold Jefta, Unit & Sway Quartet BTH Rio Grande Östra Piren
4/10 kl. 21 Karlshamns Kammarkör BTH Delta, Östra Piren
21/9 kl. 18 Carl-Axel Dominique Carl Gustafs kyrka
14/9 kl. 13 Rollin´ Phones Lokstallarna
30/3 kl. 16

Lendvai Trio & Martin Sturfält

Carl Gustafs kyrka
2/3 kl. 16

Trio Stravaganti

Lokstallarna
17/2 kl. 18

Christopher Herrick

Carl Gustafs kyrka
25/1 kl. 19

Musica Vitae,  Peter Jablonski

Carl Gustafs kyrka
       
    2007  
11/11 16.00 C H Fernandi, Patrik Jablonski Asarums kyrka
7/10 18.00 The Trio Rest Karlmans
23/9 18.00 Svanholm Singers Asarums kyrka
19/7 21.00 Skymningskonsert Musikskolan
13/4 19.00 Tango för änglar Carl Gustafs kyrka
18/3 19.00 Lilla Akademien Kristofferkyrkan
25/2 16.00 Slowind Carl Gustafs kyrka
21/1 16.00 Duo 2 x M Kristofferkyrkan
       
    2006  
10/11 19.00 4 Elements Lokstallarna
14/10 18.00 Ett spel kring Sjostakovitj Kristofferkyrkan
29/9 19.00 Andersson & Berg Percussion Duo Musikskolan
17/9 18.00 Lena Hoel & Staffan Scheja Väggaskolan
7/4 19.00 Ahn pianotrio Väggasalen
12/3 16.00 De sju timmarna i Paradiset Kristofferkyrkan
24/2 19.00 Mozart 250 år!  Musica Vitae Carl Gustafs kyrka
5/2 17.00 Lunds Vokalensemble Carl Gustafs kyrka
     
  2005  
18/11   Ensemble Nordlys Kristofferkyrkan
23/10   Mirekkvintetten Lokstallarna
9/10   Cuarteto Latinoamericano Kristofferkyrkan
18/9   Trio Fatale Kristofferkyrkan
21/7   Skymningskonsert Musikskolan
13/3   16.00 Solistprisvinnaren  Johan Bridger, Patrick Raab Carl Gustafs kyrka
26/2   16.00 Top of Europé Två celli och ett piano Kristofferkyrkan
30/1   16.00 Yiddish´n Jazz Kristofferkyrkan
     
2004
15/7    19.00 Annika Falk - sång, Christina Shtegman - piano Kristofferkyrkan
18/4    16.00 Jupiterensemblen Kristofferkyrkan
7/2      15.00 Filmix med Musica Vitae Lokstallarna
18/1    16.00 Vocal Six Hejdlös a capella Lokstallarna
     
2003
22/3

Musica Vitae med Staffan Mårtensson (klarinettist) och Patrik Håkansson (fagottist)

Carl Gustafs kyrka
2/3

Duncankvartetten

Kristofferkyrkan
26/1

Celia Linde (gitarr)  ”Nyanser”

Carl Gustafs kyrka
5/1

J.S. Bach Juloratorium l – 111 men Karlshamns Kammarkör, Lisa Fornhammar, Catrin Johnsson, Johan Wållberg, Johan Linderoth

Asarums kyrka
     
2002
29/11

Ciurlioniskvartetten med Laura Stephenson (harpa)

Carl Gustafs kyrka
3/11

Ginestrakvartetten med Kjell Fagius (klarinett)

Kristofferkyrkan
20/9

Jan Allan & George Riedel   All Stars Topsy Theme

Asarums kyrka
22/9

Den förälskade Shakespeare med musiker ur Ensemblen Mare Balticum

Asarums kyrka
juli  Skymningskonsert  musikskolan
10/3

Musica Vitae, Frans Helmersson, dirigent, cello

Carl Gustafs kyrka
27/1

Wieska & Bénédicte

Carl Gustafs kyrka
13/1 

Klarakvartetten

 

Kristofferkyrkan
2001
29/12

Mellandagskonsert. Lisa Fornhammar, koloratursopran, Björn Stoltz, orgel

Asarums kyrka
11/11

Tvillingspel från Orkneyöarna, Wrigley Sisters

Kristofferkyrkan
28/10

Stefan Arnold, piano

Väggasalen
22/9

Huaröds Kammarorkester, Christian Lindberg, trombon

Carl Gustafs kyrka
Juli Skymningskonsert  musikskolan
6/4

Trio T.G.T.T. Jeanette Köhn, sång; Teddy Walter, kontrabas, Mats Bergstöm , gitarr.

Kristofferkyrkan
30/3

Musica Vitae, Laura Vikman, Finland, violin, Lawrence Power, England, altviolin.

Carl Gustafs kyrka
27/1

La Donna ForteL. Bergling, mezzosopran, Nora Roll, viola da gamba Suzanne Persson, luta, teorb, barockluta

Kristofferkyrkan
6/1

La Nativité du Seigneur        Björn Stoltz, orgel

 

Asarums kyrka
2000
19/11

Yggdrasilkvartetten     Fredrik Paulsson, violin; Per Öman, violin; Robert Westlund, viola, Per Nyström, cello

Kristofferkyrkan
15/10

Tour de France.       Torleif Thedéen, cello; Stefan Bojsten, piano

Väggasalen
1/10

Ensemble Tempra       Cecilia Bergman, flöjt; Marit Sjödin, cello;  Johan Abrahamsson, gitarr

Kristofferkyrkan
Juli Skymningskonsert  musikskolan
24/3

Ensemble Risposte      Claudia Bonfiglioli, violin; Oscar Ekberg, piano: Lars-Erik Persson, cello; Sareidah Hildebrand, flöjt.

Väggasalen
12/2

Zetterqvistkvartetten

Carl Gustafs kyrka
17/1

Nyckelharpa och stråkar. Johan Hedin, nyckelharpa, Musica Vitae

 

Carl Gustafs kyrka
1999
20/11

Stockholm Guitar Trio   Anders Karlsson, Jakob Henriques, Jens Kihlén

Kristofferkyrka
10/10

Helge Antoni, piano

Väggasalen
12/9

Ensemble Trio Diverti     Anja Bengtsson, flöjt; Ida Wäreborn, fagott; Christophe Liabäck, klarinett

Kristofferkyrkan
23/7 Skymningskonsert  musikskolan
18/4

The Lark Quartet

Carl Gustafs kyrka
27/3

Musicae Vitae och Unga musiker        Anders Hansson, dirigent;
Johan Leijonhuvud, gitarr; Pierre Torwald, trumpet

Carl Gustafs kyrka
24/1

Christopher Herrick, orgel

 

Carl Gustafs kyrka
1998
30/11

Kungsbackatrion     Simon Crawford-Phillips, piano; Malin Broman,Violin; Jesper Svedberg, cellon,

Väggasalen
30/10

Hans Pålsson, piano

Väggasalen
27/9

Reminiscences of Duke   Jan Lundgren Trio och Musik I Skåne Kammar- ensemble.

Väggasalen
Juli skymningskonsert  Musikskolan
19/4

Trio Scheja- Stahlhammer- Winland           Staffan Scheja, piano; Semmy Stahlhammer, violin; Leo Winland, violoncell.

Väggasalen
1/3

Hans Leygraf, piano

Väggasalen
25/1

Musica Vitae och Bengt-Åke Lundin, piano

 

Väggasalen
1997 
15/11

Aroskvartetten

Väggasalen
19/10

Stefan Arnold, piano

Väggasalen
29/9

Liten kvällsmusik                  Hans Fagius, orgel

Carl Gustafs kyrka
Juli Skymningskonsert  Musikskolan
9/3

Lysellkvartetten        Bernt Lysell, Thomas Sundkvist, Mikael Sjögren, Per Sandklef

Carl Gustafs kyrka
15/2

Wihankvartetten                   stråkkvartett från Tjeckien

Carl Gustafs kyrka
26/1

Amustrion                            Amus Kerstin Andersson, violin

 

Väggasalen
1996
17/11

Celia Linde, gitarr

Carl Gustafs kyrka
8/11

The Lark Quartet

Carl Gustafs kyrka
8/11

Musica Vitae och Malmö kammarkör       Dan-Olof Stenlund, dirigent

Carl Gustafs kyrka
13/10

Stamic-kvartetten och Folke Gräsbeck

Väggasalen
21/9

Kulturnatten.      Liten kvällsmusik           Kerstin Wahlström-Olsson, sopran; IngMari Landin, alt; Johan Christensson, tenor; Börje Tornborg, piano; Carl Gustafs Motett och kyrkokör, Ulrika Naesström, dirigent

Carl Gustafs kyrka,
17/7 Skymningskonsert  musikskolan
18/6

 konsert

8-9/6

Cameraterna                        Staffan Sundås

23/4 ?
30/3

Musikalisk salong               Margareta Hallin , Ida Wäreborn

Väggasalen
9/3

Musica Vitae

Carl Gustafs kyrka
24/2

Förenade pianister                Janos Solyom, Per Tengstrand , piano

Väggasalen
3/2

Jakob Lindberg, Dan Laurin

2/2

Börje Tornborg, orgel

 

Carl Gustafs kyrka
1995
30/10

Stefan Arnold, piano

Väggasalen
14/10

Kammarmusikmakarna         Helén Jahren, oboe; Stefan Bojsten, piano; Per Enoksson, violin;  Mats Rondin, violoncell ; Håkan Rosengren, klarinett

Väggasalen
23/9

Omnibus kammarblåsare från Musik i Uppland

20/7 Skymningskonsert  musikskolan
18/3

Hans Leygraf

28/1

Kellerkvartetten

 

1994
26/11

London Brass Virtuosi

Carl-Gustafs kyrka
12/11

Musica Vitae ( Växjö)          Peter Csaba, solist och dirigent L-E Larsson, liten serenad;  A. Arenskij, var över ett tema av Tjajkowskij op 35;        D. Sjostakovitj, Stråkkvartett nr 8;  F. Mendelssohn, konsert f. violin och stråkar

22/10

Coullkvartetten ( England )

Carl Gustafs kyrka
14/9

Debora Seffer Quartett ( Paris ) spelade jazz. Samproduktion med jazzföreningen Munthe.

Väggasalen
10/9

Gunnar Idenstam, orgel

Carl Gustafs kyrka
21/7

Skymningskonsert.   Anna-Bengta Friberg, sång,  åttahändigt piano av Birgitta Strandh, MariAnn Jehrlander, Börje Tornborg och Cecilia Widebrant.

musikskolan
4/5

Musik i majnatten          Hässlöbrasset, en brassensemble från Musik i Västmanland

17/4

Freskkvartetten

Carl Gustafs kyrka
12/2

Zetterqvistkvartetten

 

1993
27/11

Från Mozart till Zappa       Omnibus kammarblåsare från Musik i Uppland

Carl Gustafs kyrka   
27/10

La Tempesta           Dan Laurin, blockflöjt,  Anders Danman , cembalo Kammarmusikensemble från Musik i Skåne

Carl Gustafs kyrka
25/9

Kulturnatt          Börje Tornborg berättade om och spelade på orgeln

Carl Gustafs kyrka,
23/7

Skymningskonsert    Ensemble Trillo-Ti      Tre blockflöjter, cembalo       

musikskolan

Kammarmusikföreningen Pro Musica bildades torsdagen den 15 april 1993

 

     

       
Sidan är sponsrad av

 

copyright©kammarmusik.se 2003   redigerad 2017-08-27 16:06    www.kammarmusik.se      webbansvarig: Lasse Fagerberg