Start

Start Olofström

om Olofström KF

Kalendarium

 



 

 

 

 

       

          Kalendarium  2004-2017

 
  2017    
7/5 18.00 Musica Vitae & Margareta Bengtsson Folkets Hus
2/4 18.00 Duo Daniel Folkets Hus
10/3 19.00 Hyllningskonsert till Svend Asmussen Folkets Hus
5/3 18.00 Monsieur Erik Satie - gymnopedist Folkets Hus
       
  2016    
13/11 18.00 katarina Andreasson & Lena Johnsson Folkets Hus
16/10 18.00 Emil Jonasson & Peter Friis Johansson Folkets Hus
11/9 18.00 Stina Ekblad med kammartrio Folkets Hus
27/6 10 o 18 Organ Hydraulikon, konsert o föreläsning Kyrkhults kyrka
17/3 19.00 Musica Vitae m fl. Folkets Hus
11/2 19.00 Giovannikvartetten Folkets Hus
31/1 18.00 Jan Lundgren - solo Folkets Hus
       
  2015    
26/11 19.00 Airis Quartet Folkets Hus
7/11 16.00 Pianoafton med David Huang Folkets Hus
26/9 16.00 Johan Wållberg & Rolf Lindblom Kyrkhults kyrka
18/4 11.00 Musikaliska mojänger..... Biblioteket
16/4 19.00 Trio Enchantée Folkets Hus
6/3 19.00 Rowland & Kudritskaya Folkets Hus
29/1 19.00 Romeo & Julia Folkets Hus
       
  2014    
20/11 19.00 UMEDuo Folkets Hus
19/10 18.00 Mästare m klass. W Szymczynska o M Jacobs Folkets Hus
28/9 18.00 Jesper Olsson Folkets Hus
21/4 18.00 Brio Trio Folkets Hus
6/3 19.00 Trio Vopenhagen Folkets Hus
2/2 17.00 Ellen Nisbeth Folkets Hus
       
  2013    
3/11 17.00 Klarakvartetten Folkets Hus
19/10 11.00 Karlshamns Musiksällskap, Per Dunsö & Barnkör från Musikskolan Folkets Hus
13/10 17.00 Duo Con Amore Folkets Hus
15/9 17.00 Mats Zetterqvist & Musica Vitae Folkets Hus
28/4 17.00 Johan Wållberg & Rolf Lindblom Folkets Hus
10/3 17.00 Paulina Pfeiffer & Mahnus Svensson Folkets Hus
3/2 17.00 Magnhilds Magnifika Barockensemble Folkets Hus
       
  2012    
17/11 18.00 Catrin Johnsson & Rachel Fuller - Kärlek o vanvett Folkets Hus
21/10 19.00 Ensemble Mare Balticum - Aqua Folkets Hus
30/9 18.00 Hans Pålsson m elever - Mästare med klass Folkets Hus
12/4 19.00 Mårten Falk - gitarrkonsert Folkets Hus
11/3 18.00 DUO Liabäck -Lundgren Folkets Hus
5/2  18.00 Musica Vitae, Richard Müller, Sjöströmska kvartetten Folkets Hus
       
  2011    
24/11 19.00 Ensemble Mare Balticum Folkets Hus
27/10 19.00 Duo Carr Quennerstedt Folkets Hus
11/9  18.00 Trio Mio Folkets Hus
3/4 18.00 Teresa Kaban och Henryk Blazej Folkets Hus
3/3 19.00 Peter Jablonski Folkets Hus
6/2    18.00 Johan Wållberg Folkets Hus
       
  2010    
7/12 19.00 Nattens Prinsessa - Byteatern Folkets Hus
23/10 11.00 Ba-Rock-Stå-Upp med Ensemble Mare Balticum Biblioteket
30/10 16.00 Talande Toner - Malin & Emil Nordén Olofströms kyrka
30/9 19.00 Dahlkvistkvartetten Folkets Hus
14/9 19.00 Helge Antoni - Pianokonsert Folkets Hus
14/4 19.00 Norska INTRO-vinnarna Folkets Hus
11/3 19.00 Florian Kitt & Rita Medjimorec Folkets Hus
30/1 17.00 Two to Tango Folkets Hus
       
  2009    
21/11 16.00 Ginestrakvartetten Folkets Hus
15/10 19.00 Trio Zefyra Folkets Hus
27/9 18.00 Annas Ensemble Folkets Hus
28 april 18.30

Kammarmusikafton med Musikskolans elever och lärare

Mariasalen, Olofströms kyrka
1 mars 18.00 Stockholm Chamber Trio Folkets hus
12 feb 19.00

Sonatafton - Viggo Edén och Jennifer Wolf

Folkets hus
       
  2008    
26/10 18.00 Ensemble Flatterie Folkets hus
9/10 19.30 Bird with Strings Folkets hus
14/9 18.00 Trio Carillon Folkets hus
12/4 16.00 Skärgårdssextetten, musikcafé Tulseboda Brunn, Kyrkhult
15/3 16.00 Anders Hyllander Mariasalen Olofströms kyrka
14/2 19.00 Anna Nyhlin och Bernt Malmros Folkets hus
       
  2007    
21/11 19.00 Peter och Patrik Jablonski Folkets Hus
21/10 18.00 Duo Dialog Folkets Hus
20/9 19.00 The Trio Olofströms kyrka
29/4 18.00 Jakob Koryani Folkets Hus
11/3 18.00 Duo Möller Folkets Hus
4/2 18.00 Bozzinikvartetten Folkets Hus
       
  2006    
9/11 19.00 4 Elements Folkets Hus
5/10 19.00 Tartinikvartetten Folkets Hus
17/9 17.00 Stefan Arnold Folkets Hus
6/4 19.00 Ahn Trio Folkets Hus
4/3 17.00 Trio Fatale Folkets Hus
25/2 19.00 Simon Phipps Vokalensemble Kyrkhults kyrka
16/2 19.00 Pianoafton Folkets Hus
9/2 19.00 Göteborgs Kammarsolister Folkets Hus
       
2005  
20/11 18.00 Ensemble Nordlys Folkets Hus
27/10 19.00 Göran Söllscher, gitarr Folkets Hus
17/9 17.00 Romansafton med Catrin Johnsson, Rachel Fuller Folkets Hus
28/6 20.00 Trio Askeladden Kyrkan
10/4 17.00 Patrik och Petra Jablonski Folkets Hus
13/3 17.00 Wieska och Bénédicte Jämshögs kapell
10/2 19.00 Marinens Musikkår Folkets Hus
29/1 16.00 Amadékvintetten möter Terés Löf Folkets Hus
       
  2004    
1/4 19.00 Ensemble Embla    "Musikaliska frestelser".  Folkets Hus
11/3  19.30 Ängel Folkets Hus
27/2  19.00 Karlshamns Musiksällskap Folkets Hus
7/2   17.00 Canto Folkets Hus
       

       
Sidan är sponsrad av

 

copyright©kammarmusik.se 2003   redigerad 2017-08-27 17:10    www.kammarmusik.se      webbansvarig: Lasse Fagerberg