Kammarmusik i Blekinge

All Kammarmusik i länet på en plats


Vi tackar alla, musiker och publik, för ännu en givande, varierad och spännande säsong.
Nu tar vi lite sommarledigt för att samla krafter och inspiration inför hösten och ännu fler konserter av högsta klass.
Ha det så skönt så syns vi till hösten.



TRIO NASTELA
MODERNT/OMODERNT

Söndag 28 jan kl 17.00
Kulturcentrum, Ronneby


Emmanuel Laville - oboe,
Sebastian Stevensson - fagott
Asuka Nakamura - piano.

 MODERNT/OMODERNT ramar in ett svängigt och roligt program med musik i väldigt olika stilarter och tidsepoker. I trio med oboe, fagott och piano bjuds vi på musik av bl.a. Haydn, Glinka, André Previn och Poulenc, men även Maria Lithell Flyg och Anders Eliasson.

Trio Nastela skapar en intim stämning och presenterar konserten på ett avslappnat, personligt och underhållande sätt.

Entré: 250:-
medlem i Ronneby Musikvänner eller annan kammarmusikförening 200:-
studerande t.o.m. gymnasiet fri entré
Betala kontant eller med Swish 1233779741


RENAUD CROLS MED BAND

Onsdag 21 feb kl 18.00
Restaurang KJ:s, Ronneby


Renaud Crols - violin,
Adrien Tarraga - gitarr,
Garry Nayah - gitarr
och Victor Foulon - kontrabas.

Kom och njut av en bit mat, god dryck och musik på Restaurang KJ:s.
Mat från kl.18 och musik kl.19.
Boka bord på telefon 0457-13006 för mat och musik eller ”droppa in” för bara musik.

Den belgiske violinvirtuosen Renaud Crols gästar Sverige med sitt band, några av Belgiens absolut bästa musiker. Konsertens tyngdpunkt ligger på jazzmusik i Django Reinhardts anda, men kryddas
här och var med andra exotiska inslag.

Entré 200 kr.


THE RAGAZZE QUARTET

Söndag 3 mars kl 17.00
Kulturcentrum, Ronneby

Årsmöte kl 16.00


Rosa Arnold - violin,
Sarah Kapustin - violin,
Annemijn Bergkotte - viola 
Rebecca Wise - cello 

Från Nederländerna kommer The Ragazze Quartet som spelar både klassisk och modern repertoar för stråkkvartett, med stor inspiration och på högsta nivå. Med attraktiva och okonventionella program har kvartetten intagit sin plats kammarmusikvärlden.

Musik av Carlo Gesualdo, Henry Purcell, Felix Mendelssohn och Seung-Won Oh.

    Läs mer:https://ragazzequartet.nl/en/programme/lamento/

Entré: 250:-
medlem i Ronneby Musikvänner eller annan kammarmusikförening 200:-
studerande t.o.m. gymnasiet fri entré
Betala kontant eller med Swish 1233779741


INTERNATIONELL HORNTRIO

Söndag 21 apr kl 17.00
Kulturcentrum, Ronneby



Ben Goldscheider - horn,
Callum Smart - violin
Richard Uttley - piano.

För första gången får vi se dessa tre prisvinnande musiker på turné i Sverige.
Trion kommer att framföra verk av Smyth, Schumann och Brahms samt uruppföra ett verk av den svensk-amerikanske tonsättaren Matthew Peterson, exklusivt komponerat för denna turné.

Entré: 250:-
medlem i Ronneby Musikvänner eller annan kammarmusikförening 200:-
studerande t.o.m. gymnasiet fri entré
Betala kontant eller med Swish 1233779741


Bli medlem i Ronneby Musikvänner.
Betala 100kr till bankgiro 100-2559
Mottagare: Ronneby Musikvänner
Kom ihåg att ange avsändare och mejladress.








Kalendarie 


Datum

Kl

Artist

Plats







2015


17/10

17.00

Airis Quartet

Kulturcentrum

27/9

17.00

Jan Lundgren - piano

Kulturcentrum

11/4

17.00

Bestiarium - en medeltida djurbok

Kulturcentrum

13/3

19.00

Musikhögskolans blås- och slagverksstudenter från Malmö

Kulturcentrum

8/3

17.00

Musica Vitae & Andreas Brantelid

Kulturcentrum

12/2

19.00

Mästare med klass

Kulturcentrum







2014


16/11

17.00

Klarakvartetten

Kulturcentrum

19/10

17.00

Furst Igor - Igor Stravinsky

Kulturcentrum

21/9

17.00

Jesper Olsson - piano

Kulturcentrum

27/4

17.00

The Trio

Kulturcentrum

26/4

19.00

Live-Opera från Metropolitan - Cosi fan Tutte

Folkteatern

25/4

19.00

Hans Pålsson

Kulturcentrum

30/3

17.00

Tobias Carron & Per Skareng

Kulturcentrum

6/3

19.00

Peter Sissky & elever

Kulturcentrum

22/2

17.00

Operaimprovisatörerna

Kulturcentrum







2013


24/11

17.00

Blekinge Barock

Kulturcentrum

12/10

17.00

Fröjdeljud - Alriksson, Welin, Höglind

Kulturcentrum

21/9

17.00

Jan Lundgren & Jacques Werup

Kulturcentrum

27/4

17.00

Johan Wållberg & Rolf Lindblom

Kulturcentrum

7/3

19.30

Peter Spissky med elever

Kulturcentrum

2/2

17.00

Duo Naranjo-Weurlander

Kulturcentrum







2012


11/11

17.00

Duo Carr - Quennerstedt

Kulturcentrum

6/10

17.00

"The Classical Buskers" - Michael Copley & Ian Moore

Kulturcentrum

22/9

17.00

Vokalgruppen VOCADO  -  "Arioso - från Stenhammar till Wadenius"

Kulturcentrum

15/4

17.00

Young Choon Park - pianoafton

Kulturcentrum

11/3

17.00

"En hyllning till Jussi"    Mats Carlsson & Love Derwinger

Kulturcentrum

12/2

17.00

Per Gross med tre medmusikanter

Kulturcentrum







2011


7/11

17.00

Trio Mio

Kulturcentrum

16/10

17.00

Weberkvartetten

Kulturcentrum

8/9

17.00

MiXte

Kulturcentrum

10/4

17.00

Per Tengstrand - piano

Kulturcentrum

6/3

17.00

Nina Åkerblom Nielsen och Dohyo Sol

Kulturcentrum

13/2

17.00

Öystein Baadsvik - tuba- Linnékvintetten

Kulturcentrum

16/1 

17.00

The Gothenburg Combo

Musikskolans foajé







2010


7/11

17.00

Duo Kemi

Kulturcentrum

10/10

17.00

Vokalgruppen Musica Ficta

Kulturcentrum

12/9

17.00

Carl Petersson

Kulturcentrum

25/4

17.00

Ahn Trio   Tyvärr, konserten inställd.

Kulturcentrum

21/3

17.00

Sonorakvartetten

Kulturcentrum

21/2

19.30

Ida Falk Winland & Matti Hirvonen

Kulturcentrum

24/1

17.00

Musica Vitae & Robert Bonfiglio

Kulturcentrum







2009


15/11

17.00

Svanholm Singers  under ledning av Sofia Söderberg Eberhard

Kulturcentrum

18/10

17.00

Stockholm Chamber trio

Kulturcentrum

13/9

17.00

Ensemble Mare Balticum & Sven Wollter

Kulturcentrum

26/4

17.00

"Travelling with Gulliver"

Kulturcentrum

15/3

17.00

Rhythm Art Duo

Kulturcentrum

22/2

17.00

Matti Hirvonen - pianoafton

Kulturcentrum







2008


23/11

17.00

Anna Christensson

Kulturcentrum

26/10

17.00

Jan Stigmer & Rob van Heck

Kulturcentrum

8/10

19.30

Bird with strings - Harold Jefta, Unit & Sway Quartet

Kulturcentrum

21/9

17.00

Inga-Britt Niemand & Maria Agneta Bengtsson

Kulturcentrum

6/4

17.00

Svanholm Singers

Kulturcentrum

2/3

17.00

The Trio

Kulturcentrum

20/1

17.00

Musica Vitae,  Peter Jablonski

Kulturcentrum







2007


18/11

17.00

Anna Larsdotter Persson & Maria Lindegren

Kulturcentrum

21/10

17.00

Skärgårdssextetten

Kulturcentrum

16/9

17.00

Christophe Liabäck & Eva Lundgren

Kulturcentrum

27/8

20.00

Kvenslers Kvartett

Kulturcentrum

22/4

17.00

Sonorakvartetten

Kulturcentrum

18/3

17.00

Triology

Kulturcentrum

21/1

17.00

Musica Vitae  & Francisca Skoogh

Kulturcentrum







2006


12/11

17.00

4 Elements

Kulturcentrum

23/10

19.00

Kungsbacka Pianotrio

Kulturcentrum

24/9

17.00

Per Tengstrand, piano

Kulturcentrum

1/4

17.00

Ghazal

Kulturcentrum

11/3

17.00

Duo Florian Kitt & Rita Medjimorec

Kulturcentrum

7/3

18.00

Årsmöte

Kulturcentrum

4/2

17.00

John Kinell & Jonas Olsson

Kulturcentrum

21/1

17.00

Camerata Nordica

Kulturcentrum







2005


12/11   

17.00

Francisca Skoogh - piano

Kulturcentrum

22/10   

17.00

Jakob Henriques - gitarr

Kulturcentrum

9/10     

17.00

Sonorakvartetten

Kulturcentrum

17/9     

17.00

Musica Vitae & Peter Jablonski

Kulturcentrum

9/4       

17.00

Camerata Nordica

Kulturcentrum

19/3     

17.00

Karin Nybom - Annamia Eriksson - Oskar Ekberg

Kulturcentrum

5/3       

14.00

Årsmöte

Kulturcentrum

26/2     

17.00

Torbjörn Nilsson - Anette Müller-Roos

Kulturcentrum







2004


14/3 

17.00

New Tallinn Trio - Unga solister från Estland. 

Kulturcentrum

16/2

19.00

Per Tengstrand, piano.

Kulturcentrum

8/2  

17.00

VOCAL SIX      Hejdlös a capella

Kulturcentrum


Kalendarium  2004 - 2015