Kammarmusik i Blekinge

All Kammarmusik i länet på en plats


Olofströms kammarmusikförening
Program våren 2022.




Schindlers list

Lördag 22 jan  kl 16.00
Konstlängan, Lilla Holje, Olofström


Mattias von Wachenfeldt - gitarr
Anna von Wachenfeldt - textläsning

Ett konsertprogram som i ton och ord presenterar några av gitarrens allra främsta tonsättare parat med texter av Anne Frank, Hedi Fried och Oscar Schindler.

Mattias von Wachenfeldt är en av Sveriges mest framstående klassiska gitarrister. Eftes Studier i Norge och Storbritannien och Master classes har Mattias konserterat runt om i Skandinavien, Nordafrika, USA, Grekland, Cypern och Storbritannien, samt gjort inspelningar i Sveriges radio och television.

 "Vi som individer har en egen vilja och ett ansvar, och bara genom att ta det ansvaret kan vi undvika att historien upprepar sig ännu en gång." Hedi Fried.

Programmet innehåller musik av Heitor Villa-Lobos, Erik Satie, Carlo Domeniconi och John Williams.

Fri entré. Begränsat antal platser. Boka plats via 0709-72 43 70 

OBS:  Giltigt covid-bevis ska uppvisas.

Arr: Olofströms Kammarmusikförening, Riksteaterföreningen i Olofström och Olofströms kommun, med stöd av ABF, Musik i Blekinge och Statens kulturråd.





Michelin & Pöntinen

lördag 12 feb kl 16.00
Folkets Hus, Olofström


Laura Michelin - flöjt
Roland Pöntinen - piano

2020 års vinnare av det prestigefyllda solistpriset är flöjtisten Laura Michelin, en lovordad och flitigt anlitad solist som trots sin unga ålder spelat med flera nationella och internationella orkestrar. Nu tar hon tillsammans med den världskände pianisten Roland Pöntinen plats på Sveriges kammarmusikscener som årets solistprisvinnare.

Roland Pöntinen har frekvent framträtt med några av de mest framstående orkestrarna runt om i världen, som London Symphony Orchestra, Orchestre de Paris och Los Angeles Philharmonic.

Musik framförs av bl a Paulenc, Bäck, Messiaen och Pöntinen.

Entré: 140 kr, medlem/scenpass och medlem i kommunens personalklubb 100 kr,
studerande t o m 25 år fri entré


Arr. Olofströms Kammarmusikförening med stöd av ABF, Olofströms kommun, Musik i
Blekinge och Statens kulturråd.




Malin Broman & Simon Crawford-Philips

Torsdag 24 mars kl 19.00
Folkets Hus, Olofström


Malin Broman - viola

Simon Crawford-Philips - piano

Som solist har Malin Broman framträtt med orkestrar som Copenhagen Phil, BBC Scottish Symphony Orchestra och Academy of Saint Martin in-the-Fields med dirigenter såsom Daniel Harding och Neeme Järvi. Hon har även verkat som solist/konstnärlig ledare vid konserter med Trondheimsolistene, Gävle Symfoniorkester, ACO collective och Sveriges Radios Symfoniorkester.

Simon är en flitigt anlitad pianist som har framträtt med orkestrar som BBC Scottish Symphony Orchestra och Sveriges Radios Symfoniorkester. Han figurerar därtill på ett flertal aktuella album där verk av tonsättare som Sofija Gubajdulina, Fanny Mendelssohn, Alban Berg och Sergej Rachmaninov framförs.

I denna konsert kommer Malin och Simon framföra musik av Rebecka Clarke, Clara Schumann och Johannes Brahms samt ett uruppförande av Djuro Zivkovic, skrivet för viola och piano.

Entré: 140 kr, medlem/scenpass och medlem i kommunens personalklubb 100 kr,
studerande t o m 25 år fri entré

 

Arr. Olofströms Kammarmusikförening med stöd av ABF, Olofströms kommun, Musik i Blekinge och Statens kulturråd.



Camerata Nordica Chamber Ensemble
Sextet vol 3.

Lördag 9 april kl 16.00
Folkets Hus, Olofström
















Camerata Nordicas kammarensemble har under tre säsonger sonderat repertoaren för stråksextett. Deras turnéer har uppskattats mycket och det är naturligt att ännu en gång föreslå detta sällan hörda kammarmusikformat.

Till den här säsongen spelar ensemblen både välkända och mer bortglömda verk. Konserten inleds med Richard Strauss sextett ur ”Capriccio” och därefter följer det berömda arrangemanget av Wolfgang Amadeus Mozarts Sinfonia Concertante som omdöpts till Grande Sestetto Concertante och sist den orättvist nästan bortglömda stråksextetten av Nikolaj Rimskij-Korsakov. 

Entré: 140 kr, medlem/scenpass och medlem i kommunens personalklubb 100 kr,
studerande t o m 25 år fri entré

Arr. Olofströms Kammarmusikförening med stöd av ABF, Olofströms kommun, Musik i Blekinge och Statens kulturråd.




Om Olofströms Kammarmusikförening

Vi har verkat sedan 1975 och firar alltså inne på sitt 46:e år i år.

Styrelsen består av:
Ordförande och kontaktperson - Gunnil Bengtsson
Kassör - Hans Jonsson
Sekreterare - Maj Lindström
Vice sekreterare - Pär-Ola Lindström

Övriga ledamöter - Kjell Andersson, Johnny Isaksson, Inga Johansson, Inge Magnusson och Enhild Salomonsson.

Föreningen kontaktas enklast genom E-post

 

Medlemsavgift: 150 kr/år   sätts in på postgiro 24 10 98 - 3. Glöm inte ange namn och adress.




Kalendarium 2004-2019



2019


17/11

1.00

Trio De Luxe

Folkets Hus

27/10

18.00

Vox Musarum

Folkets Hus

22/9

18.00

Svanholm Singers

Folkets Hus

13/4

16.00

Morten Kargaard Septet

Folkets Hus

10/3

18.00

Young-Choon Park - piano

Folkets Hus

26/2

19.00

Ensemble Biedermeier - Mendelssohn x 2

Folkets Hus

12/2

19.00

Trio Amerise - Nordiska klanger

Folkets Hus







2018


11/11

18.00

Musica Vitae med David Orlowsky Trio

Folkets Hus

25/10

19.00

Duo Magnus & Irina

Folkets Hus

20/9

19.00

Marinens Musikkår - Livsglædens dans

Folkets Hus

15/4

18.00

Harmonisk Verkstad

Folkets Hus

25/3

18.00

Amadeakvartetten

Folkets Hus

15/2

19.00

Rickard Söderberg är Gaytenor

Folkets Hus



2017


19/11

18.00

Sebastian Stevensson Trio

Folkets Hus

8/10

18.00

Noora Karhuluoma & Ida Andersson

Folkets Hus

16/9

16.00

Mare Balticum

Kyrkhults kyrka

7/5

18.00

Musica Vitae & Margareta Bengtsson

Folkets Hus

2/4

18.00

Duo Daniel

Folkets Hus

10/3

19.00

Hyllningskonsert till Svend Asmussen

Folkets Hus

5/3

18.00

Monsieur Erik Satie - gymnopedist

Folkets Hus



2016


13/11

18.00

Katarina Andreasson & Lena Johnsson

Folkets Hus

16/10

18.00

Emil Jonasson & Peter Friis Johansson

Folkets Hus

11/9

18.00

Stina Ekblad med kammartrio

Folkets Hus

27/6

10 o 18

Organ Hydraulikon, konsert o föreläsning

Kyrkhults kyrka

17/3

19.00

Musica Vitae m fl.

Folkets Hus

11/2

19.00

Giovannikvartetten

Folkets Hus

31/1

18.00

Jan Lundgren - solo

Folkets Hus



2015


26/11

19.00

Airis Quartet

Folkets Hus

7/11

16.00

Pianoafton med David Huang

Folkets Hus

26/9

16.00

Johan Wållberg & Rolf Lindblom

Kyrkhults kyrka

18/4

11.00

Musikaliska mojänger.....

Biblioteket

16/4

19.00

Trio Enchantée

Folkets Hus

6/3

19.00

Rowland & Kudritskaya

Folkets Hus

29/1

19.00

Romeo & Julia

Folkets Hus



2014


20/11

19.00

UMEDuo

Folkets Hus

19/10

18.00

Mästare m klass. W Szymczynska o M Jacobs

Folkets Hus

28/9

18.00

Jesper Olsson

Folkets Hus

21/4

18.00

Brio Trio

Folkets Hus

6/3

19.00

Trio Vopenhagen

Folkets Hus

2/2

17.00

Ellen Nisbeth

Folkets Hus



2013


3/11

17.00

Klarakvartetten

Folkets Hus

19/10

11.00

Karlshamns Musiksällskap, Per Dunsö & Barnkör från Musikskolan

Folkets Hus

13/10

17.00

Duo Con Amore

Folkets Hus

15/9

17.00

Mats Zetterqvist & Musica Vitae

Folkets Hus

28/4

17.00

Johan Wållberg & Rolf Lindblom

Folkets Hus

10/3

17.00

Paulina Pfeiffer & Mahnus Svensson

Folkets Hus

3/2

17.00

Magnhilds Magnifika Barockensemble

Folkets Hus



2012


17/11

18.00

Catrin Johnsson & Rachel Fuller - Kärlek o vanvett

Folkets Hus

21/10

19.00

Ensemble Mare Balticum - Aqua

Folkets Hus

30/9

18.00

Hans Pålsson m elever - Mästare med klass

Folkets Hus

12/4

19.00

Mårten Falk - gitarrkonsert

Folkets Hus

11/3

18.00

DUO Liabäck -Lundgren

Folkets Hus

5/2 

18.00

Musica Vitae, Richard Müller, Sjöströmska kvartetten

Folkets Hus



2011


24/11

19.00

Ensemble Mare Balticum

Folkets Hus

27/10

19.00

Duo Carr Quennerstedt

Folkets Hus

11/9 

18.00

Trio Mio

Folkets Hus

3/4

18.00

Teresa Kaban och Henryk Blazej

Folkets Hus

3/3

19.00

Peter Jablonski

Folkets Hus

6/2   

18.00

Johan Wållberg

Folkets Hus



 2010


7/12

19.00

Nattens Prinsessa - Byteatern

Folkets Hus

23/10

11.00

Ba-Rock-Stå-Upp med Ensemble Mare Balticum

Biblioteket

30/10

16.00

Talande Toner - Malin & Emil Nordén

Olofströms kyrka

30/9

19.00

Dahlkvistkvartetten

Folkets Hus

14/9

19.00

Helge Antoni - Pianokonsert

Folkets Hus

14/4

19.00

Norska INTRO-vinnarna

Folkets Hus

11/3

19.00

Florian Kitt & Rita Medjimorec

Folkets Hus

30/1

17.00

Two to Tango

Folkets Hus



2009


21/11

16.00

Ginestrakvartetten

Folkets Hus

15/10

19.00

Trio Zefyra

Folkets Hus

27/9

18.00

Annas Ensemble

Folkets Hus

28/4

18.30

Kammarmusikafton med Musikskolans elever och lärare

Mariasalen, Olofströms kyrka

1/3

18.00

Stockholm Chamber Trio

Folkets hus

12/2

19.00

Sonatafton - Viggo Edén och Jennifer Wolf

Folkets hus



2008


26/10

18.00

Ensemble Flatterie

Folkets hus

9/10

19.30

Bird with Strings

Folkets hus

14/9

18.00

Trio Carillon

Folkets hus

12/4

16.00

Skärgårdssextetten, musikcafé

Tulseboda Brunn, Kyrkhult

15/3

16.00

Anders Hyllander

Mariasalen Olofströms kyrka

14/2

19.00

Anna Nyhlin och Bernt Malmros

Folkets hus



2007


21/11

19.00

Peter och Patrik Jablonski

Folkets Hus

21/10

18.00

Duo Dialog

Folkets       Hus

20/9

19.00

The Trio

Olofströms kyrka

29/4

18.00

Jakob Koryani

Folkets Hus

11/3

18.00

Duo Möller

Folkets Hus

4/2

18.00

Bozzinikvartetten

Folkets Hus



2006


9/11

19.00

4 Elements

Folkets Hus

5/10

19.00

Tartinikvartetten

Folkets Hus

17/9

17.00

Stefan Arnold

Folkets Hus

6/4

19.00

Ahn Trio

Folkets Hus

4/3

17.00

Trio Fatale

Folkets Hus

25/2

19.00

Simon Phipps Vokalensemble

Kyrkhults kyrka

16/2

19.00

Pianoafton

Folkets       Hus

9/2

19.00

Göteborgs Kammarsolister

Folkets       Hus 



2005


20/11

18.00

Ensemble Nordlys

Folkets       Hus

27/10

19.00

Göran Söllscher, gitarr

Folkets       Hus

17/9

17.00

Romansafton med Catrin Johnsson, Rachel Fuller

Folkets       Hus

28/6

20.00

Trio Askeladden

Kyrkan

10/4

17.00

Patrik och Petra Jablonski

Folkets Hus

13/3

17.00

Wieska och Bénédicte

Jämshögs kapell

10/2

19.00

Marinens Musikkår

Folkets       Hus

29/1

16.00

Amadékvintetten möter Terés Löf

Folkets       Hus 



2004


1/4

19.00

Ensemble Embla.      "Musikaliska frestelser". 

Folkets       Hus

11/3 

19.30

Ängel

Folkets       Hus

27/2

 19.00

Karlshamns       Musiksällskap

Folkets       Hus

7/2  

17.00

Canto

Folkets       Hus